Příbramská záchytka získá více než tři miliony od kraje. Provoz zůstane beze změn

PŘÍBRAM – Příbram obdržela významnou finanční podporu od Středočeského kraje. Rada města schválila přijetí dotace ve výši 3 660 000 korun na letošní provoz Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice, kterou spravuje Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Podle starosty Jana Konvalinky je dotace dostatečná na zajištění běžného provozu stanice. „Středočeskému kraji za příspěvek na záchytnou stanici děkujeme. Ta částka pokryje ten provoz v rozsahu, v jakém to zařízení funguje, takže provoz záchytné stanice rozšiřovat nebudeme. To znamená, že bude v provozu přes víkendy a případně nějaké ty exponované dny, tak to nám to bohatě stačí. Ze zkušenosti víme, že to rozšiřování až tak potřeba není,“ uvedl Konvalinka.

Kapacita zařízení zůstává nezměněna – záchytná stanice nabízí osm lůžek, z toho pět pro muže a tři pro ženy. Cena za noc zde činí 3000 korun, pokud je uhrazena do sedmi dnů. V případě pozdější platby se částka zvyšuje na 3500 korun.

Záchytná stanice v Příbrami dlouhodobě slouží k bezpečnému umístění osob pod vlivem alkoholu nebo drog. Statistiky ukazují, že v roce 2023 její služby využilo 181 klientů, z nichž většinu (162) tvořili muži. Jedná se o nejvyšší počet za posledních osm let, přičemž předchozí roky vykazovaly mírně nižší čísla – například v roce 2022 šlo o 146 osob.

Záchytná stanice v Příbrami je důležitou součástí systému krizové péče ve městě, a i přes kolísavý počet klientů se ukazuje jako potřebná a efektivní služba, která bude i nadále zajišťována v obvyklém režimu. Ve Středočeském kraji v současnosti fungují pouze dvě taková zařízení – kromě Příbrami ještě v Mladé Boleslavi, kde provoz zajišťuje Klaudiánova nemocnice. Ta disponuje třemi lůžky a denně přijímá klienty v nočním režimu. Pro obyvatele východní části kraje byla dříve dostupná i stanice v Kolíně, ale její provoz byl v roce 2018 ukončen. V Kladně fungují tzv. expektační lůžka pro krátkodobé umístění osob pod vlivem alkoholu. Financování těchto zařízení je závislé na příspěvcích kraje, měst a částečně i poplatcích od klientů, které jsou však často špatně vymahatelné, zejména kvůli jejich sociální situaci.

O provozu příbramské „záchytky“ jsme si v roce 2023 povídali s její vedoucí Janou Klímovou:

Komentáře