Příbramská nemocnice koupila 150 lístků na Alphaville. Bude se prověřovat, zda nešlo o střet zájmů

PŘÍBRAM – Příbramská nemocnice si objednala 152 lístků na říjnový koncert skupiny Alphaville. Vstupenky jí zajišťuje agentura SNT production (sdružující se pod ochrannou známkou VDN Promo), ve které se angažuje místní zastupitel Petr Větrovský z ČSSD. Ten současně sedí i ve vedení nemocnice.

Vstupenky na koncert německé skupiny Alphaville za celkem 120 tisíc korun nemocnice objednala v březnu, jak vyplývá z registru smluv. Že by se mělo jednat o střed zájmů, upozornil v tomto týdnu zpravodajký server iROZHLAS.cz.

Střet zájmů šéf nemocnice Stanislav Holobrada (ČSSD) odmítá, podle něho jde o benefit pro zaměstnance. „Vstupenky na koncert jsou určeny zaměstnancům příbramské nemocnice a po dohodě s odboráři budou využité jako jeden z jejich benefitů. Na obdobném principu máme již dlouhodobě zakoupeno i několik ročních předplatných do příbramského divadla, které je hojně využíváno. S ohledem na komplikovanou situaci na trhu práce s lékařskými profesemi považuji odměňování a motivaci zaměstnanců za velmi důležitou. Zvlášť pak v momentě, kdy Oblastní nemocnice v Příbrami patří mezi nemocnice s nejlepším hospodařením a zakončila i loňský rok se ziskem několika milionů korun. O objednávce jsem rozhodl já, bez spolurozhodování kohokoliv dalšího,“ k tomu celému uvedl Stanislav Holobrada.

      

Zřizovatelem nemocnice je Středočeský kraj, hejtmanka proto nechá celou věc prověřit „Já rozhodně pověřím pana radního Roberta Bezděka, který má v gesci oblast zdravotnictví, aby se o situaci nákupu lístků blíže informoval a vyhodnotil, zda šlo o něco, co si vyžaduje hlubší kontrolu,“ sdělila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Petr Větrovský, který se prezentuje jako promotér hvězd, se do vedení nemocnice (je člen představenstva) dostal na konci loňska. V minulosti působil ve vedení fotbalového klubu v Příbrami. V roce 2008 vstoupil Větrovský do ČSSD. Od roku 2010 je zastupitelem města Příbrami. Zároveň je i předsedou místní organizace ČSSD (od srpna 2015), od května 2018 předsedou okresního výkonného výboru ČSSD Příbram. O lístcích pro příbramskou nemocnici podle svých slov nevěděl. „Tato zakázka nebyla na programu jednání představenstva. Tím, že jsem to neschvaloval, se ve střetu zájmů necítím. Pro Příbram je mimořádná událost, že sem tahle legendární kapela přijede. Tak se asi využilo nabídky a koupily se lístky,“ uvedl Větrovský. Jiná situace by podle něj nastala, kdyby se nabídka dostala na stůl vedení nemocnice. „Pokud by to přišlo na představenstvo, tak bych buď odešel, nebo bych nehlasoval, protože bych to za střet zájmů považoval. Asi bych nechtěl, aby se to další rok dělo (znovu). Lidé by mohli začít říkat, že je to nějakým pravidlem,“ doplnil pro irozhlas .cz

     

Podle veřejně dostupných zdrojů firmy veřejně vystupující pod ochrannou známkou (a mediálně pod spojením VDN Promo) získaly v posledních dvou letech z veřejných dotačních programů na své komerční hudební produkce statisícové dotace. Jedním z  poskytovatelů byl i Středočeský kraj a hlavní město Praha.

Hejtmanka Pokorná Jermanová příspěvky z krajské kasy na kulturní akce brání: „Bylo to tak za všech hejtmanů v celé osmnáctileté historii kraje. Někdy je tato podpora symbolická, pro někoho je však zcela zásadní.“ Rada kraje podle ní dotace schvaluje v dobré víře, že nebudou zneužity. „Menší města a obce mají také nižší kupní sílu než Praha. Proto nám přijde důležité motivovat a podporovat konání kulturních, sportovních a společenských akcí v kraji,“ doplnila.

Již dříve jsme s Petrem Větrovským udělali rozhovor o Alphaville v Příbrami podívat se na něj můžete zde:

Foto: facebook VDN promo, video: archiv zpravypribram.cz  

Komentáře