PŘÍBRAM – Město bylo oceněno za významný přínos v oblasti mezinárodního vzdělávání. V rámci prestižního programu Erasmus+ získal projekt „Robotika hýbe světem“ cenu v kategorii digitalizace. Projekt, který se uskutečnil v letech 2020 až 2023, spojuje digitální dovednosti s mezinárodní spoluprací a kulturním poznáním.
Slavnostní předání cen se uskutečnilo v pražském Rudolfinu v Domě zahraniční spolupráce. Příbram na ceremoniálu zastupovala koordinátorka projektu Lenka Lexová, která přijela společně s partnery z nizozemského města Hoorn. Do projektu se zapojily také školy ZŠ Jiráskovy sady a ZŠ 28. října v Příbrami, Techak Březnice, partneři ze slovenského Kežmarku a zástupci z Hoornu.
Do finále ocenění se letos probojovalo 36 projektů z celé České republiky. O vítězích rozhodovala porota složená ze 16 odborníků z akademické sféry, státních institucí a partnerů programu Erasmus+. Projekt „Robotika hýbe světem“ zaujal nejen svou kvalitou a originalitou, ale také konkrétními dopady na žáky i širší komunitu a schopností inspirovat další subjekty v oblasti vzdělávání.
Během tříletého trvání projektu se děti i pedagogové zúčastnili workshopů, soutěží, výměnných pobytů a dalších aktivit zaměřených na propojení technologií s evropskou kulturní výměnou. Využívaly se moderní nástroje jako Ozoboti, robotické LEGO nebo virtuální realita. Projekt také významně přispěl k posílení spolupráce mezi regionálními institucemi.
„Těší mě, že spolupráce s partnerskými městy funguje ve všech oblastech, jak je vidět na získaném ocenění. To je nejen uznáním, ale i povzbuzením pro všechny, kdo se na projektu podíleli. Mezinárodní projekty jako tento otevírají dveře k modernímu vzdělávání a novým příležitostem pro žáky i učitele,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.
