Příbram i kraj chtějí předkupní právo na polikliniku a akademii

PŘÍBRAM – Záměr směny budovy bývalé II. polikliniky za budovu obchodní akademie mezi městem a Středočeským krajem byl v loňském roce schválený zastupitelstvy obou stran. Důvodem je, že město chce v budově polikliniky obnovit lékařskou péči a kraj zase bude moci lépe a efektivněji spravovat budovu střední školy, jejímž je zřizovatelem.

Obě strany v rámci schválení záměru ale do připravované smlouvy vymínily nějaké doplňky. „Zastupitel a krajský radní Václav Švenda požadoval do smlouvy doplnění předkupního práva města v případě, že by se kraj rozhodl někdy budovu akademie prodat, to samé v případě polikliniky chce i kraj, kdybychom se my někdy rozhodli prodat II. polikliniku,“ konstatoval příbramský místostarosta Miroslav Peterka s tím, že se v současné době připravují smlouvy, aby se celá věc mohla posunout dál.

O možnosti směny budovy obchodní akademie za budovu bývalé II. polikliniky se v Příbrami mluví už dlouho. Pokud ke směně za obchodní akademii dojde, tak Středočeský kraj Příbrami ještě doplatí rozdíl v ceně obou nemovitostí ve výši 13,4 miliónů korun.

Kraj původně za budovu polikliniky požadoval budovu střední průmyslové školy. „Tato budova je ale pro Příbram nesmírně historicky cenná a té bychom se opravdu neradi zbavovali,“ řekl příbramský starosta Jan Konvalinka.

Požadavek kraje na získání budov středních škol také není nijak nový. Už delší dobu o ně usiluje z důvodu, že je zřizovatelem středních škol, ale budovy, ve kterých sídlí, patří městu. To způsobuje potíže především při opravách, kdy město požaduje od kraje vyšší nájemné, aby mohlo budovy opravovat, ale ten namítá, že nemá smysl platit vyšší nájemné, když budovy nejsou opravené. Pokud by budovy patřily kraji, mohl by do jejich oprav investovat přímo.

Součástí transakce by měl být také prodej domku u vstupu do areálu Ševčinského dolu, který vlastní město a má o něj zájem Hornické muzeum Příbram, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Nyní má domek ve výpůjčce a využívá ho jako příruční sklad.

Komentáře