Policie se zaměřila na chodce, někteří stále nedbají na svou bezpečnost

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Dvě dopravně bezpečností akce ve dnech 3. a 16. listopadu, zaměřené především na chodce, se uskutečnily na Příbramsku. Hlavním důvodem bylo, že chodci jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu a měli by mít při pohybu na komunikacích zodpovědný přístup.

Od února loňského roku platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují za snížené viditelnosti, například za tmy, šera, deště nebo mlhy, mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení.  připomíná policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že pokud takto chodec označený není, hrozí mu bloková pokuta až dva tisíce korun.

Akce zajišťovalo přes 40 policistů. Pokutováno bylo sedm chodců a tři cyklisté. Navíc hlídky zkontrolovaly i dvě stě vozidel a zjistily dalších deset přestupků. Celková výše udělených pokut činila 3 300 korun.

Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Viditelnost chodců lze ale zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení či doplňků z reflexních materiálů, zlepšuje se tím světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá (na 55 metrů) a žlutá (na 37 metrů). Modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. „Reflexní předměty, které jsou dostupné a vůbec ne drahé, je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu,“ doplňuje na závěr policejní mluvčí.

Komentáře