Policie bude na začátku školního roku opět dohlížet na bezpečnost u škol

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Zítra se po dvou měsících vydají děti opět do škol. Od zítřka až do 9. září se proto po celé republice uskuteční tradiční dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.

Policisté budou mít zvýšený dohled u přechodů pro chodce v blízkosti základních škol. Nejinak tomu bude i u těch příbramských. „Hlavním cílem je posílit v dětech zásady při vstupu do vozovky. Po prázdninách jsou školáci ještě plni zážitků ze dnů volna a nejsou až tak obezřetní,“ říká policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

Zároveň připomíná hlavní zásady bezepečného přecházení. „Chodci by měli vědět, že mají užít přechod, pokud je na dohled. Jinak mohou přecházet silnici jen na přehledných místech a musí se přitom pořádně rozhlédnout. Před vstupem na přechod pro chodce musí odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit, neexistuje absolutní přednost chodců,“ připomíná Monika Schidlová s tím, že při přecházení si musí všímat i druhého jízdního pruhu, jeden vůz jim dá přednost, v protijedoucím autě si řidič ani nevšimne, že někdo jde přes komunikaci. Chodci dále nesmí vstupovat na přechod, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy, a musí dávat přednost tramvaji. Důležité je i nošení reflexních prvků, za šera, při hustém dešti či v mlze je takto označený člověk vidět až na dvě stě metrů.

Komentáře