Petice proti průvodů krampusů dorazila na radnici, akci ale neohrozí

PŘÍBRAM – Letos poprvé se v Příbrami bude konat průvod tzv. krampusů. Proti této akci iniciovala předsedkyně příbramské KDU-ČSL Marie Kubová petici. Ta v minulém týdnu dorazila s 336 podpisy na radnici. Konání průvodu ale zřejmě neohrozí.

Pod petici se podařilo sesbírat přes tři stovky podpisů. Minulý týden ji pak její organizátoři doručili vedení města. Pořádání akce ale neohrozí. „Peticí se nyní bude zabývat rada města. Nejbližší termín jejího zasedání je ale až 5. prosince, takže petice na pořádání akce zřejmě nebude mít vliv,“ vysvětluje tisková mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Krampus je vlastně taková rakouská a jihoněmecká obdoba našeho čerta. Průvody těchto masek jsou v poslední době čím dál populárnější i u nás. Podobný průvod se nedávno konal například v Milevsku. Někdy ale pořádání těchto akcí provázejí spory. V Milevsku některým lidem vadilo, že pořadatelé vybírali na akci vstupné 70 korun. Protestům se průvod nevyhnul ani v Příbrami. Zastupitel Šance pro Příbram Vladimír Král se na jednom z posledních zasedání zastupitelstva od celé akce distancoval a označil ji jako oslavu zla a zcela nevhodnou do adventního času. Podobně se o krampus show vyjádřila i organizátorka petice Marie Kubová. Naopak na sociálních sítích její konání lidé vesměs vítají.

Čtvrteční průvod krampusů doplní koncert kapely Výčep. Návštěvníci se dočkají také ohňostroje. Celá akce se odehraje mezi aquaparkem a budovou gymnázia. Očekává se až 15 tisíc návštěvníků a pořádání průvodu vyjde městskou kasu na půl miliónu korun.

Komentáře