O opravě mostů a lávek mluví vedení města od roku 2018, nyní uzavřelo další lávku

Lávka přes Příbramský potok na Flusárně. Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – O nutnosti oprav mostů a lávek na území města se mluví už od září 2018. Bohužel to je zatím asi tak všechno. Přitom už před čtyřmi lety bylo jasné, že valná většina z nich bude potřebovat opravu, neboť tehdy vyšlo najevo, že kontrolu těchto staveb nikdo neprováděl od roku 2002.

To tehdy potvrdila i Simona Žďánská ze Samostatného oddělení silničního hospodářství městského úřadu Příbram, která uvedla: „Vzhledem k tomu, že v minulosti nebylo jednoznačně definováno, kdo má tyto prohlídky zajistit, došlo k situaci, že nebyly zajištěny vůbec. Poslední prohlídka se uskutečnila v roce 2002.“ A bohužel situace je stejná i po čtyřech letech.

Na podzim 2019, konkrétně v říjnu, se začal řešit špatný stav hojně využívané dřevěné lávky přes Příbramský potok za koloniálem. Tehdy město prostřednictvím tiskové mluvčí Evy Švehlové uvedlo: „Do konce týdne bude lávka uvedena do provozu s tím, že na jaře příštího roku bude postavena lávka nová.“ Máme nyní skoro listopad 2022 a tato lávka je stále tou „provizorní“ čekající na opravu na „jaře 2020“. Přitom na špatný stav lávky upozorňovala veřejnost už delší dobu.

Lávka na Rynečku, podzim 2019. Foto: Eva Švehlová

A jak se ukázalo, ještě chvíli to potrvá. V letošním roce totiž byla konečně vypsána veřejná zakázka s názvem Lávka Ryneček, jejímž předmětem je kompletní demolice staré lávky a vybudování lávky nové. Do výběrového řízení se ale přihlásil jediný účastník. „Vzhledem k tomu, že nabídková cena byla téměř o 1,5 milionu korun vyšší než předpokládaná hodnota zakázky, byla tato zrušena s tím, že se bude opakovat,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Nově pak s havarijním stavem přibyla i lávka na Flusárně. Město jí proto uzavřelo. Tím ale poněkud zkomplikovalo cestu některým lidem k nově vybudovaným zastávkám MHD v této části města. „U lávky na Flusárně bylo poukázáno na havarijní stav. Z tohoto důvodu byla lávka uzavřena. Projektová dokumentace na její obnovu je připravena a výběrové řízení bude vyhlášeno co nejdříve, aby v jarních měsících mohly být zahájeny práce na její obnově,“ uvedl k tomuto případu příbramský starosta. Podle něj bude výběrové řízení vyhlášeno společně na tři lávky, tedy již zmíněné lávky na Rynečku, na Flusárně a také dřevěnou lávku u Čekalíkovského rybníka.

Nicméně obdobná situace, kterou je také potřeba „dotáhnout“, panuje u mostů na území města. Například přímo u Flusárny v mostě přes přepad z Kaňky je už několik let díra ohrazená betonovými zátarasy. Dlouho se také mluví o špatném stavu mostu přes Příbramský potok na Rynečku, na kterém město vybudovalo balisety, aby na něm lidé neparkovali, v letošním roce pak sliboval exmístostarosta Martin Buršík opravu mostu v Plynárenské ulici a podle posledních informací od vedení města se na něm mělo začít pracovat ihned po dokončení Obecnické ulice…

Díra v mostu u Flusárny.

Jen pro zajímavost, ač se to nezdá, tak na území Příbrami se nachází okolo třech desítek mostů a lávek. Ve správě města je na Litavce celkem 18 mostů nebo lávek z 20 možných. Přes Příbramský potok pak vede dokonce o 26 staveb, o které se město stará.

Takto v okolí díry v mostu vypadalo nedávno…

 

 

Komentáře