Návrh pojmenovat park po Václavu Havlovi budí v Sedlčanech vášně

Park v Tyršově ulici v Sedlčanech.

SEDLČANY – V Tyršově ulici loni s novou modlitebnou Církve adventistů sedmého dne vznikl i nový park. Nyní se ale řeší, jaké ponese jméno. Návrh na pojmenování po prezidentovi Václavu Havlovi, ale budí ve městě vášně. ostatně jako mnohde jinde.

S návrhem přišla na zastupitelstvo rada města na základě nápadu zastupitele za STAN Filipa Růzhy. Pojmenování má odkazovat na prezidentovu návštěvu Sedlčan v roce 1990. „Můj návrh na Park Václava Havla vycházel z toho, že tady jednak určité spojení s regionem je, samozřejmě ve formě jedné návštěvy, ale je. Druhá věc potom je, že bychom byli třetí v republice,“ konstatoval Růzha v diskuzi na zasedání zastupitelstva letos v červnu.

Ovšem opozici navrhuje, ale název byl s městem víc spjatý a nesl například jméno po šlechtici a rybníkáři Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. S dalším návrhem přišla Růzhova spolustranice Andrea Chromcová. Ta navrhuje pojmenování „Park Víry“. „Pokud máme víru v budoucnost, tak jsou to právě naše děti, do kterých ji vkládáme. Park také je poblíž nemocnice – a je to opět víra v uzdravení, která pacientům a jejich blízkým dává sílu,“ okomentovala svůj návrh.

Věc v době diskuze na zasedání zastupitelstva navíc komplikoval fakt, že jméno Václava Havla je chráněno jako ochranná známka a tak k jeho užití je potřeba souhlas od Nadace Václava a Dagmar Havlových. O ten Sedlčany ještě před zasedáním zastupitelů požádaly. „Den po zasedání jsme od Nadace Václava a Dagmar Havlových obdrželi souhlas k použití jména Václava Havla na pojmenování tohoto parku,“ doplnil starosta Miroslav Hölzel. Názvem parku se tak zastupitelé budou ještě zabývat na některém z dalších jednání.

Že je Václav Havel trnem v oku části veřejnosti, není žádným tajemstvím. Loni se v Příbrami pokusila skupina občanů iniciovat umístnění „Lavičky Václava Havla“ prostřednictvím participativního rozpočtu. Tam ale celkem očekávaně neuspěla. Zkusili tedy jít formou veřejné sbírky, ovšem nepodařilo se vybrat požadovanou částku a tak organizátoři vybrané peníze vrátili všem dárcům.

Komentáře