Na Dušičky policie zvýší výkon služby, parkoviště jsou zdarma

PŘÍBRAM – V těchto dnech si  připomínáme Památku zesnulých neboli lidově Dušičky. Mnoho z nás vyrazí na hřbitovy a často i mimo svá města, aby si připomněli své blízké. Kvůli Památce zesnulých bude mít koncem tohoto týdne příbramská policie zvýšený výkon služby.

Očekává se větší hustota provozu, za volant totiž usednou i tzv. sváteční řidiči, kteří vyjedou za „dušičkovými povinnosti“. „Motoristé by proto měli být ohleduplní a počítat s tím, že mohou potkat šoféry, kteří řídí pouze párkrát v roce. V tomto období mohou být navíc i mokré silnice, nachází se na nich často spadané listí, vozovky jsou pak velmi kluzké a značně se prodlužuje brzdná dráha,“ připomíná policejní mluvčí Monika Schindlová.

Kromě bezpečnosti a plynulosti provozu na silnicích bude policie zajišťovat také veřejný pořádek. V blízkosti hřbitovů a na parkovištích obchodních domů se budou pohybovat policejní hlídky, které navíc budou kontrolovat i dodržování vládních opatření. „Od středy až do pondělí příbramské hřbitovy také pravidelně procházejí strážníci městské policie,“ doplnila tisková mluvčí města Eva Švehlová.

V letošním roce je díky rozhodnutí města a nouzovému stavu parkování zatím až do 3. listopadu na všech parkovištích zdarma. Loni se však o rozruch kolem možného parkování zdarma právě na „Dušičky“ postaral bývalý starosta města Jindřich Vařeka. Tehdy na jednání zastupitelstva, zastupitelka Jana Valterová navrhla, že by výjimečně tento den mohla být, jinak placená parkoviště, zdarma.

Zřejmě ve snaze být vtipný, pravil na tento dotaz bývalý starosta Jindřich Vařeka, že v rámci vyšší rotace vozidel o Dušičkách by se cena na parkovištích u hřbitovů měla zvýšit a nikoli úplně zrušit, jak navrhovala Valerová. Pravda Jindřich Vařeka je obecně milovníkem vysokých cen, díky této jeho „zálibě“ máme bistro na Nováku za cca 14,5 milionu korun, což z něj regulérně činní „nejdražší kiosek ve střední Evropě“, lapálie jménem Junior klub se z původně avizovaných pěti respektive sedmi milionů vyšplhala také téměř na 20 milionů a tak bych dalo pokračovat. Nakonec však na zásah jeho nástupce starosty Jana Konvalinky, bylo tak jak navrhovala Jana Valterová, parkoviště u hřbitova v tento den zdarma.

Zde se můžete podívat na video ze zastupitelstva:

a zde video, jak den památky zesnulých probíhal:

Komentáře