Na dole Drkolnov se z technických důvodů nesklouznete, podzemí je ale dál přístupné

Foto. Hornické muzeum Příbram

PŘÍBRAM – Důlní drkolnovská skluzavka je z technických důvodů uzavřena až do odvolání. Podzemí dolu Drkolnov s obrovským vodním kolem o průměru 12,4 metru je ale i přes toto omezení přístupné veřejnosti.

Důl Drkolnov, původně pojmenovaný August, byl zaražen roku 1836. Pro návštěvníky je asi největším lákadlem této expozice Hornického muzea Příbram obrovské vodní kolo s průměrem přes dvanáct metrů. Jedná se o technickou památku mezinárodního významu, která byla do provozu uvedená kolem roku 1850. Kolo čerpalo z podzemí vodu na základě důmyslné vodní trakce až do roku 1899. V devadesátých letech 19. století bylo původní dřevěné kolo vyměněno za železné. Poté, až do roku 1961, bylo využíváno k čerpání pitné vody pro město Příbram. V letech 2000 až 2003 došlo k jeho zajištění, rekonstrukci a konzervaci, zároveň byly uzpůsobeny turistickým účelům i zdejší podzemní prostory.

Prohlídky dolu Drkolnov začínají u hlavního vstupního objektu v areálu Ševčínského dolu u budovy č. 1 vždy v 10, 12 a 14 hodin. Samotný důl je odtud vzdálen zhruba 1,5 km, návštěvníci by proto měli počítat s přesunem, ať už pěšky či vlastními vozidly.

Komentáře