Mokrovraty a Jince jsou dvě z osmi lokalit, kde Kraj chce vážit projíždějící kamiony

Policisté kontrolovali i přetížení vozů. Foto: PČR

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj chce na svých silnicích rozšířit síť vysokorychlostních vah. Radní schválili seznam osmi vytipovaných míst, kde by je chtěli do tří let vybudovat. Záměr doplní původní čtveřici v lokalitách Kolín-Sendražice, Říčany, Neratovice a Ovčáry. Instalace by měla vyjít na zhruba 82 milionů korun.

Městec Králové, Krupá, Kořenice, Tursko, Chotýšany, Mokrovraty, Jince a Jiřice. To je osm silničních lokalit, kde by chtěl kraj spustit systém vysokorychlostního vážení. „Hodláme si tak ještě více došlápnout na přetížené kamiony, které ničí krajskou silniční infrastrukturu,“ konstatuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy. Ve Středočeském kraji jsou váhy již několik let instalovány na silnicích u Sendražic, Říčan, Neratovic a Ovčár.

Systém kontrolního vysokorychlostního vážení vozidel umožňuje účinnou a efektivní kontrolu přetěžování vozidel podle zákona o pozemních komunikacích. Je postaven na principu měření dynamických účinků na vozovku, které jsou vyvolány jednotlivými koly nebo soukolími (dvoumontáží). „Váhy dokážou detekovat vozidla, jejich registrační značky, počet náprav a z daných informací vytvořit vážní lístek. Pokud je vozidlo přetížené, je na základě lístku udělena pokuta. Jen za uplynulé více než čtyři roky jsme vybrali zhruba 25 milionů korun,“ doplňuje Karel Bendl.

Vysokorychlostní váhy, které budou fungovat v režimu 24/7/365, nejenže sníží náklady na opravy a údržby silnic, ale zvýší i bezpečnost silničního provozu. Informace získané z vah pak Krajská správa údržba silnic (KSÚS) využije i v systému hospodaření s vozovkou, při zlepšování organizaci a řízení dopravy v reálném čase na základě přímého toku informací, získá reálné podklady o skutečném zatížení komunikací pro účely dimenzování vozovek atd.

Systém bude instalován tak, aby přesně vyhověl všem zákonným opatřením (např. váhy musejí být instalovány tak, aby byly minimalizovány jakékoliv nepříznivé vlivy místa instalace na správnost měření a s ním spojených údajů).

Komentáře