Ministři Dostálová a Brabec přijeli na Příbramsko diskutovat o problémech, které region trápí

Zleva: Ministr životního prostředí Richard Brabec, starostka Hvožďan Markéta Balková, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman a místostarosta Hvožďan Michal Zdeněk. Foto: archiv obce

HVOŽĎANY – Koncem prázdnin, konkrétně ve čtvrtek 29. srpna, navštívili Hvožďany ministři Klára Dostálová z ministerstva pro místní rozvoj a Richard Brabec z ministerstva životního prostředí. Cílem jejich návštěvy bylo seznámit místní starosty s chystanými dotačními programy, boji se suchem a s řešením kůrovcové kalamity.

„Na těchto cestách se především snažím mluvit se zástupci obcí a měst, jednak je informovat o aktuálním dění například při vyjednávání nového programového období, na co se mohou připravit, o chystaných dotačních programech, které mohou využít k rozvoji území a o všem ostatním, co je zajímá. Velmi důležitá je pro mne i zpětná vazba. Musím slyšet, co místní nejvíce trápí, co potřebují nebo s čím může naše ministerstvo pomoci,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec nejčastěji mluvil o boji se suchem, kterému Česká republika čelí už několik let a také o kůrovcové kalamitě, kterou podle něj už zastavit nelze. „Hlavním problémem kůrovcové kalamity je fakt, že se před 300 lety masivně začal v naší zemi vysazovat smrk, který není původním českým lesním stromem. To je pro kůrovce prakticky prostřený stůl. Budeme muset opět začít více sázet smíšené lesy a víc listnatých stromů,“ nastínil možné řešení problému Richard Brabec.

Ministři Klára Dostálová a Richard Brabec

Starostové jednotlivých obcí se pak ptali především na konkrétní projekty, které v současnosti řeší případně je čekají jako jsou stavby čističek odpadních vod, kanalizací nebo vodovodů. Shodli se v tom, že u malých obcí je především problém s financováním těchto projektů, neboť často mají například problém získat od bank půjčku.

Odpoledne si ministři a starostové prohlédli projekty, které byly ve Hvožďanech v nedávné době realizovány za podpory obou ministerstev. Nejdříve navštívili technické zázemí Základní a Mateřské školy, kotelnu, kde jsou osazena tepelná čerpadla, která vytápějí celý školní areál. Dále si prohlédli moderní multifunkční hřiště, které bylo otevřeno vloni na podzim. „Propojení projektů obou ministerstev si prohlédli na obecní kompostárně, která je pro občany přístupná pomocí čipu a dodávky elektřiny zajišťuje fotovoltaický ostrovní systém. Na závěr své návštěvy navštívili obecní lesy, kde proběhla diskuze o kůrovcové kalamitě a možnostech finanční podpory ze strany států při její likvidaci,“ dodala k ministerské návštěvě za pořádající obec její starostka Markéta Balková.

Komentáře