Město Příbram otevřelo nový Komunitní dům pro seniory

PŘÍBRAM – Jednadvacet jednotlivců a dva partnerské páry si včera převzali symbolické klíče ke svým novým domovům v Komunitním domě pro seniory. V domě je dvacet tři bytů, do kterých se seniorští nájemníci začnou stěhovat po podpisu smlouvy od 1. května. Symbolické klíče si nájemníci převzali z rukou dětí z nedaleké Mateřské školy Jana Drdy.

„Jsem velice ráda, že se nám podařilo tento nový a netradiční typ bydlení zrealizovat. Myslím si, že je velmi důležité, aby naši senioři, pokud to alespoň trochu lze, trávili svůj život aktivně, společensky a především, aby nezůstávali osamoceni. A to jim tento typ bydlení umožňuje,“ uvedla místostarostka města Alena Ženíšková. V okolí domu mají jeho obyvatelé k dispozici například hřiště na pétanque a mluvilo se také o tom, že v blízké budoucnosti by místostarostka chtěla ještě prosadit výstavbu altánu s posezením nebo místa na grilování

Komunitní dům seniorů je jakýmsi mezičlánkem mezi samostatným bydlením a domovem s pečovatelskou službou. Tento typ bydlení je určený pro seniory od 60 let, u kterých je pravděpodobnost jejich aktivity ještě vysoká. „Lidé v tomto věku jsou stále soběstační, a proto zachování a prodloužení jejich samostatnosti a zejména nezávislosti je velice důležité,“ zdůraznila Alena Ženíšková.

V obou patrech budovy jsou umístěny bytové jednotky tvořené pokojem s kuchyňským koutem, předsíní, hygienickým zařízením a komorou. Vnitřní dispozice objektu je koncipována s ohledem na sníženou schopnost mobility jeho obyvatel. Nechybí ani osobní výtah a prostory pro umístění invalidních vozíků s úpravou pro dobíjení jejich elektrických baterií. V domě je také společenská místnost s příručním skladem umožňující společná posezení a to jak se spolubydlícími, tak s jejich rodinami.

Za bydlení zaplatí nájemce městu 57,20 Kč/m2 a nájemní smlouva se uzavírá na dva roky. Pokud nájemce splní všechny podmínky pro podporované bydlení, tak bude automaticky obnovována v souladu s ustanoveními občanského zákoníku.

Komentáře