Letošní Prokopská pouť odhalila program

PŘÍBRAM – Městská slavnost Prokopská pouť je s Příbramí neodmyslitelně spjata a přestože v posledních letech je například účast v nedělní hornické parádě slabší, tak se stále jedná o nejvýznamnější městskou slavnost. Letos se uskuteční ve dnech 1. a 2. července.

Prokopská pouť se v novodobé historii uskuteční už po třiatřicáté a potřetí to bude v režii města, které organizaci převzalo od spolku Prokop. „Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy,“ říká ředitel Hornického muzea Josef Velfl.

V sobotu 1. července začne program na náměstí J. A. Alise na Březových Horách ve 14 hodin. V rámci programu nebude chybět tradiční vystoupení dobrovolných březohorských hasičů, koncert kapely Bonanza, následuje divadelně hudební interaktivní program. Podvečer bude patřit kapelám Brass Avenue a Nástroj Snahy a večer vyplní opět program kapely Signál. Což už bude potřetí a podle některých nejde o úplně vhodnou kapelu jako vrchol podobné akce a možná by to příští rok chtělo jinou hudební skupinu… Ve 21 hodin pak z náměstí TGM vyjde průvod Čepobití, který dorazí zhruba o hodinu později na Březové Hory. Chybět nebudou ani dílničky a program pro děti v režii spolku Prokop a samozřejmě kolotoče.

V neděli 2. července od 9 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem ke kostelu sv. Vojtěcha na náměstí J. A. Alise, kde se poté uskuteční polní mše.

Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma 210 let národní kulturní památky Ševčinského dolu, původně dolu Císaře Františka I., poté Císaře Františka Josefa I., zaraženého v roce 1813. Můžeme se těšit na příchod císaře Františka I., na jehož počest bude založen zdejší důl a stříbro v něm vytěžené poslouží k financování rakouské armády v boji s Napoleonem. Vystoupí Divadlo Tomáše Bílka a šermířské sdružení Adorea. Program zahájí fanfáry Souboru svatohorských trubačů.

Vstup do jednotlivých expozic včetně fárání do podzemí Hornického muzea Příbram bude po celý den za symbolickou 1 Kč. Muzeum bude otevřeno od 9 do 18 hodin.

Komentáře