Komise musí být aktivní a rada jim má naslouchat, jinak nemají smysl, říká Juraj Molnár

Foto: archiv J. Molnára

PŘÍBRAM – V loňských komunálních volbách příbramská ČSSD nezabodovala a současné zastupitelstvo je po mnoha letech bez účasti jejích členů.

Proto jsme si s bývalým radním a zastupitelem za ČSSD Jurajem Molnárem jsme si povídali o krizi sociální demokracie i o obsazení městských komisí.

Komunální volby znamenaly pro ČSSD v Příbrami historický neúspěch, ze zastupitelstva úplně vypadla. Byl to pro váš šok?

Nečekal jsem to, přiznávám. Pozice hnutí ANO se již před volbami zdála být silná, ale na takový neúspěch ČSSD bych si nevsadil ani v nejhorších snech. Na druhou stranu, není to jen v Příbrami, sociální demokracie byla v krizi, utrpěla porážku, musí se vzpamatovat, soustředit se v celorepublikovém měřítku na plnění programu a znovu se postavit na nohy. V opačném případě zanikne.

Proč vás voliči odmítli a nedali sociální demokracii důvěru?

Nad tím přemýšlím a musíme si to v místní organizaci nějak vyříkat a prodiskutovat. Zčásti je náš neprospěch zapříčiněn vlnou, na které se veze hnutí ANO. A ve zbytku jsme prostě nedokázali zaujmout. Přičítám to i celkové změně nálad ve společnosti, lidé hledají alternativy k etablovaným stranám. Ale život jde dál, my se musíme poučit. Výsledek voleb je lekce a mám před hlasem voličů respekt.

ČSSD je v krizi jako politická strana celkově. Kde vidíte cestu zpět na vrchol?

Práce, práce, práce. Plnění slibů tam, kde sociální demokracie sliby plnit může, tedy nejvíce nyní na vládní úrovni. Musíme trpělivě obhajovat svoje hodnoty, musíme být autentičtí. Nesmíme ze zpronevěřit hodnotám, na kterých sociální demokracie stojí již více než 140 let. Věřím předsedovi Hamáčkovi a fandím ministryni Maláčové. Pokud na sjezdu zformujeme rozumně síly a dáme dohromady progresivní a důvěryhodné vedení, máme šanci důvěru získat zpět. To platí i o komunální úrovni.

Zpět do Příbrami. Hnutí ANO vládne dál, nicméně se rozešlo s bývalým koaličním partnerem TOP09. Jak tento rozpad hodnotíte?

Bývá to tak, že koalice vzniklá po volbách vždy před volbami tak nějak zaniká, aby se po volbách buď obnovila, nebo ne. Záleží na výsledku. Jindřich Vařeka za těch pár let v politice posbíral nějaké zkušenosti a naučil se, jak se politika dělá. To, že pustil TOP09 k vodě pro mě bylo překvapující, ale taková je realita. Nakonec dal vedení města dohromady, zastupitelstvo funguje, rada rozhoduje, a to je základ. Myslím, že situace je nyní stabilní, ačkoliv to chvíli vypadalo na promarněnou šanci hnutí ANO pohodlně vládnout.

Došlo také k obsazení komisí rady města. Sociální demokracie v nich žádné zastoupení nemá. Je to podle vás v pořádku?

Je to legitimní, ale jestli je to v pořádku, to je otázka. Před čtyřmi lety vyhrálo hnutí ANO volby a poměrně snadno a rychle nabídlo místa v komisích i těm politickým subjektům, které se do zastupitelstva nedostaly. Nyní se mi zdá, že svoji velkorysost možná ztratilo, ale nevím o tom, zda třeba formální nabídka pro ČSSD neproběhla, každopádně o žádné takové nabídce nevím. Myslím, že sociální demokracie by mohla nabídnout zkušené a odborné lidi do komisí, kteří dokáží i touto formou pro město pracovat.

Když se podíváte na obsazení komisí a na fakt, že na popud Pirátů vznikla komise pro smart city, jaké z toho máte dojmy?

Předně je potřeba říci, že komise jsou poradním orgánem rady, ale pokud jim vedení města nebude naslouchat, jsou zbytečné. Komise musí být složená tak, aby byla schopna se scházet a usnášet, aby byla aktivní. A poté je potřeba závěrům komisí naslouchat, jinak jejich záslužná práce nemá smysl. Komisi ke smart city vítám, dobrý nápad od Pirátů, ale uvidíme, jaké budou reálné výsledky a dopady v praxi. Co se týká složení komisí, překvapují mě některá jména, o mnohých členech slyším poprvé a taky se trochu podivuji nad tím, že se některá jména opakují, to není šťastné. A objevují se i příbuzní zastupitelů v komisích, což bylo dříve kritizováno a vidím, že najednou je to jedno. To je pro mě zvláštní.

Co je největší výzvou pro město v aktuálním volebním období?

Určitě rekonstrukce aquaparku. Podoba a finanční náročnost této investiční akce je zásadní a jsem zvědav, jak to celé dopadne. Řekl bych, že podle výsledku projektu se pozná úspěšnost či neúspěšnost hnutí ANO ve vedení města. Trochu se obávám, když vidím rekonstrukci Junior klubu či výstavbu minigolfu, aby vše dopadlo dobře.

Jak to myslíte?

Minigolf už měl být hotov. Není. Junior klub je oproti rekonstrukci aquaparku velmi malý projekt. I přesto se zdržel, dodělá ho jiná firma, ta původní bude penalizována a klub pořád není v provozu. To není dobrý signál. Bojím se, aby vedení města takové sousto zvládlo a aby i ekonomicky vše proběhlo rozumně.

 

Komentáře