Jedlíci se v sobotu utkají v pojídání kabanosu

Zleva: Miroslav Helebrad a Kamil Hamerský

PROSENICKÁ LHOTA – O víkendu se v Prosenické Lhotě v místním kulturním domě opět utkají jedlíci z celé republiky. Letos se bude soutěžit v pojídání točeného salámu. Svou účast tradičně přislíbili i dva nejslavnější čeští jedlíci Kamil Hamerský a Miroslav Helebrand.

Soutěž jedlíků vznikla v Prosenické Lhotě vlastně z recese. Jeden z místních dobrovolných hasičů totiž kdysi řekl, že má hlad, že by spořádal celou šišku sekané. Tím bylo i dané, co se na prvním ročníku soutěže bude pojídat. Od roku 2007 se ale každoročně jídlo mění. V minulosti se tak soutěžilo v pojídání například uzené krkovice, jelit, jitrnic, vepřových klobás nebo karbanátků. „Přivítal bych, kdyby se někdy soutěžilo v nějakém bezmasém jídle nebo i v nějakém sladkém. Mě to maso příliš nejede,“ postěžoval si po jednom z ročníků známý jedlík Kamil Hamerský, který je držitel českého rekordu v největším počtu snězených švestkových knedlíků. Kamil se společně se svým otcem v Prosenické Lhotě a se svým největším rivalem Miroslavem Helebrandem pravidelně umisťuje v první trojici.

Letošní soutěž má opět dvě kategorie, mužskou a ženskou. Organizátoři se letos rozhodovali mezi bramboráky a právě točeným salámem. Ten nakonec zvítězil, protože jeho výroba bude snadnější než usmažit kolem 40 kil bramboráků. Na samotné sportovní klání mají jedlíci jednu hodinu. K pokrmu se může konzumovat jakákoliv příloha nebo nápoj. Do závěrečného hodnocení se počítá pouze zkonzumované množství salámu. Kdo by se chtěl soutěže zúčastnit, tak se může pořadatelům hlásit telefonicky, emailem a přímo na místě od 18.30 hodin. Samotná soutěž, během které se soutěžící pokusí opět vytvořit český rekord, bude odstartovaná o hodinu později. Po jejím skončení bude následovat taneční zábava s kapelou Franťák Rock.

Komentáře