Hermína Týrlová dostane novou pamětní desku, přípomínající její rodný dům

Hermína Týrlová, Foto: Národní filmový archiv

PŘÍBRAM –  Příbram má celou řadu významných rodáků, kteří se proslavili v nejrůznějších oblastech. Jednou z těchto rodaček je animátorka a režisérka Hermína Týrlová.

Ta sice už jednu pamětní desku v Příbrami na Březových Horách má, ale jak se ukázalo, tak je to sice dům, ke s rodinou žila, ale není to její rodný dům a tak nyní bude označený pamětní deskou právě její rodný dům. Tentokrát je to dům v Rožmitálské ulici čp. 128, kde se 11. prosince roku 1900 narodila Hermína Týrlová (zemřela 3. května 1993 ve Zlíně).

Se zjištěním, že se pamětní deska Hermíny Týrlovénachází na špatném domě, přišel regionální badatel Petr Pastyrik, který kontaktoval ředitelku příbramského archivu Věru Smolovou. Ta s kolegyní Kateřinou Jobekovou vše ověřila na základě dostupných pramenů. „V duplikátu matriky je u Hermínina narození č. p. 128, nynější Rožmitálská, rohový dům. V čísle popisném 128 v Rožmitálské býval hostinec Jelínkových a pak koloniál Glücklichových. Je pravděpodobné, že nějaké místnosti v tomto velkém domě Glücklichovi pronajímali jako byty,“ vysvětlila Věra Smolová.

Současná deska připomínající Hermínu Týrlovou.

Ostatní sourozenci Hermíny Týrlové se narodili v různých domech. „To bývalo naprosto typické. Rodina chudého havíře bez vlastního domu se stěhovala několikrát za život,“ upozornila Věra Smolová s tím, že v č. p. 240 bydlel až Hermínin bratr Alois (narozen 1891) s rodinou. V roce 1921 jej tam zachytilo sčítání lidu. Podle zjištění příbramského archivu se v inkriminovaných letech čísla popisná v současné Rožmitálské ulici už neměnila. Na základě dostupných informací je tedy pravděpodobné, že se pamětní deska nachází na chybném domě. Desku na dům č. 240 umístila před přibližně dvaceti lety Společnost občanů a přátel Březových Hor. 

Odhalení pamětní desky věnované animátorce, scénáristce, režisérce a spoluzakladatelce českého animovaného filmu se uskuteční ve středu 3. května. Akce začne v 11.30 v parku u dětského hřiště v Jarolímkových sadech a pokračovat bude u rodného domu Rožmitálské ulici.

Komentáře