Herce Karla Effu připomíná na Březových Horách pamětní deska

Odhalení pamětní deska Karla Effy. Foto: Tomáš Mosler

PŘÍBRAM – Před sto lety, konkrétně 23. května 1922 se narodil herec Karel Effa, který část svého dětství prožil na Březových Horách. Tehdy ještě v samotné obci u Příbrami. Vzhledem k tomuto jeho výročí se Společnost přátel Březových Hor rozhodla, odhalit mu na domě, v němž tehdy pobýval, pamětní desku.

Slavnostní odhalení se uskutečnilo v sobotu 21. května před domem čp. 334 v Prokopské ulici za účasti hercova syna, který se neubránil dojetí.  Karel Effa, původním jménem Karel Effenberger, byl jako nemanželské dítě dán na výchovu do náhradní rodiny v Březových Horách. Vystudoval Obchodní akademii v Berouně a jako osmnáctiletý za 2. světové války sloužil ve v armádě v období Protektorátu Čechy a Morava, které bylo odveleno do Itálie. Tam ale zběhl k československým jednotkám bojujícím na straně západních spojenců. Po válce zůstal v armádě v hodnosti četaře, hrál a zpíval dva roky v nově vzniklém Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Odtud pak přešel do Divadla satiry a z něj do Divadla státního filmu, odtud pak do Hudebního divadla v Karlíně, z něj si nakrátko odskočil do Divadla ABC, aby se opět vrátil do karlínského divadla. Od roku 1979 byl členem divadla Semafor.

Karel Effa. Foto: Encyklopedie Prahy 2

Mezi Effovy nejznámější filmové role patří vychytralý rádce v PYŠNÉ PRINCEZNĚ (1952), HUDBA Z MARSU (1955), nešikovný pobočník Kazisvěta VI. v PRINCEZNĚ SE ZLATOU HVĚZDOU (1959), proradný pistolník Pancho Kid pracující společně s Waldemarem Matuškou pro padoucha Hogo Fogo v podání Miloše Kopeckého v slavné parodii LIMONÁDOVÝ JOE (1964), či role agenta v dobrodružné komedii UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ (1966).

Byl také velkým fotbalovým fanouškem. V roce 1964 se stal zakládajícím členem Odboru přátel a příznivců Slavie, který měl za cíl zachránit a pozdvihnout klub Slavia Praha, toho času živořící ve druhé fotbalové lize. Celý život také zůstal trampem a jezdil do Brd, často do osady Ztracenka.

Připomenout si slavného herce přišli i fanoušci Slavie společně s jeho synem (v modrém). Foto: Tomáš Mosler

Komentáře