Důchodový systém skončil v září v propadu. Do deficitu se dostal po dvou letech v přebytku

Ilustrační foto.

ČR – Systém penzí skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun, za poslední čtvrtletí se schodek víc než zdvojnásobil. Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly, výdaje ale výrazně vzrostly. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. V Čechách jsou čtyři druhy důchodů – starobní, invalidní, vdovský či vdovecký a sirotčí důchod.

Průměrný starobní důchod byl letos ke konci června 14 427 korun. Hranice pro odchod do důchodu je v České republice je zastropovaná na 65 letech. Na jednoho důchodce připadají dnes zhruba tři práceschopní.
 
Do propadu se soustava dostala letos po dvou letech v přebytku. Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Letos za tři čtvrtletí byly meziročně zhruba o 14,6 miliardy nižší, tedy asi o čtyři procenta. Na konci září činily 352,7 miliardy korun. Na důchody se vyplatilo 383,1 miliardy, to znamená o zhruba 7,5 procenta víc než v roce 2019. Tehdy výdaje dosáhly 356,32 miliardy. Proti září 2013 se letos na důchody vyplatilo zhruba o sto miliard korun víc. V červnu byl schodek důchodového systému 13,85 miliardy. O měsíc později se dostal na 20,55 miliardy, v srpnu na 24,35 miliardy a v září pak na více než třicet miliard. Státní rozpočet původně počítal s tím, že by se mělo na důchodovém pojištění letos vybrat 524,58 miliardy. V poslední verzi rozpočtového zákona, který se kvůli epidemii upravoval, je částka 482 miliard. K tomu, aby se číslo naplnilo, muselo by se do konce roku vybrat na důchodových odvodech ještě zhruba 129 miliard korun.
 
Díky dobré kondici ekonomiky, vysoké zaměstnanosti a růstu mezd byl v minulých dvou letech důchodový systém v přebytku. Nejhorší byl propad v roce 2013, kdy celkový deficit činil 55,1 miliardy. V dalších letech se schodek snižoval. Před dvěma lety příjmy převýšily výdaje o 18,64 miliardy, loni pak o 16,44 miliardy. Experti poukazují na to, že většinu posledních let byla soustava v propadu. Z červených čísel se dostala jen na vrcholu konjuktury. Národní rozpočtová rada, řada expertů i někteří politici upozorňují, že důchodový systém není beze změn udržitelný pro příští seniory. O reformě jedná důchodová komise. Zatím se zabývala ale spíš opatřeními, která výdaje dál zvedají.
 
Pravidelné zvyšování penzí nařizuje zákon. Důchody se upravují vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Pokud by se nezdražovalo a výdělky nerostly, může vláda přidat až o 2,7 procenta. Podle zákona se má průměrná starobní penze od ledna zvýšit o 839 korun. Solidární pevná výměra, která je pro všechny stejná, se navýší o 60 korun na 3550 korun. Zásluhová procentní část penze se každému zvedne o 7,1 procenta. Valorizace si vyžádá pro příští rok zhruba 29 miliard navíc. Samostatný důchodový účet v České republice neexistuje. Příjmy a výdaje jsou v rozpočtech jednotlivých ministerstev. Nejvíc penzí a největší sumu má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která spadá pod Ministerstvo práce. Své systémy mají pak resorty vnitra, obrany či spravedlnosti.  
 

Ovšem podle ekonomů se stát může už v roce 2040 dostat do sitace, kdy bude poměr 2,16 práceschopného na jednoho důchodce, o deset let později už dokonce 1,71 : 1. Pokud tedy nedojde k výrazné změně systému sociálních odvodů, budou pak starobní důchody za třicet let ve srovnání s těmi současnými poloviční. Dá se tak říci, že současní třicátníci mohou počítat s průměrným důchodem sedm tisíc dnešních korun.

 

zdroj: České noviny, penize.cz, Ministerstvo financí, Ministerstvo práce

Komentáře