Děti z příměstského tábora zavítaly na příbramskou policii

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Dvacítka dětí z Příbramska o jarních prázdninách navštěvuje příměstský tábor v Knihovně Jana Drdy v Příbrami. Letošní téma je kriminální s názvem „Detektivové a zločinci“, proto se děti přišly podívat ve čtvrtek 2. března  i do zázemí příbramské policie.

Děti si mohly na služebně prohlédnout policejní techniku, jako různá služební vozidla, čtyřkolky, drony či dále výbavu a výzbroj pořádkové jednotky. „Policisté jim přiblížili práci jednotlivých policejních složek, včetně policejních techniků na místě činu. Po té se děti podívaly do speciální výslechové místnosti pro dětské oběti a svědky,“ uvedla komisařka prevence Monika Schindlová.

Základní ideou této místnosti je ochrana dětských obětí a svědků ve fázi vyšetřování před sekundární viktimizací neboli před psychickým zraňováním dítěte způsobeným několikrát opakovaným výslechem. „Jedná se o pracovní místnost vhodně vybavenou pro práci s dítětem, která je opatřena záznamovou technikou. Je barevně laděná, nachází se v ní hračky, tabule na malování a také anatomické panenky „Jája a Pája“ . Ty jsou používány u zneužívaných dětí, mohou na nich demonstrovat přímá místa na těle. Daný prostor umožňuje lepší navázání kontaktu s obětí a při hře zjišťování psychosociální úrovně dítěte, stupeň komunikačních dovedností, momentální naladění dítěte a tak dále,“ přiblížila využití místnosti Monika Schindlová s tím, že státní zástupci, soudní znalci, psychologové, soudci a další se nacházejí ve vedlejší místnosti, sledují výslech na záznamové technice a nenarušují svou přítomností probíhající výslech a soustředění dítěte.

Cílem je, aby daný prostor vzbuzoval uklidňující a nestresující atmosféru a posiloval práva dětí. Vyslýchané dítě by tak nemělo být traumatizováno pobytem v nehostinné místnosti policejní služebny.

 

Komentáře