Členové SPD Příbram navštívili Europarlament ve Štrasburku

Příbramské členky SPD Petra Novotná a Monika Petrová v Europarlamentu. Foto: SPD Příbram

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

ŠTRASBURK/PŘÍBRAM – Dne 12. a 13. září se skupina zástupců SPD z Příbrami vydala na cestu do sídla Europarlamentu ve Štrasburku, kde se setkali s europoslancem MUDr. Ivanem Davidem CSc. Návštěva poskytla vzácnou příležitost pro diskuze o aktuálních tématech, včetně dotací v zemědělství.

Při společné večeři, která se konala s europoslancem Ivanem Davidem, byla probírána problematika dotací v zemědělství. Toto téma je pro Příbramskou zastupitelku Bc. Petru Novotnou, DiS., velmi blízké, neboť působí jako ředitelka Regionální Agrární komory Středočeského kraje a také jako asistentka poslance Oldřicha Černého, který se specializuje na oblast zemědělství. Stejně tak Ing. Monika Petrová, Ph.D., pracující jako referentka pro příjem žádostí a evidenci zemědělské půdy, má k tématu výrazný vztah.

Zleva: Petra Novotná, Ivan David a Monika Petrová

Druhý den návštěvy byl věnován samotnému Europarlamentu. Pan David představil způsob fungování této instituce a následně se ujal slova lektorka, která posluchače seznámila s základy Evropské unie. Toto setkání vyústilo v živou diskuzi, během níž byly vzneseny kritické otázky týkající se vztahu České republiky k EU, včetně nedostatečné váhy hlasu v porovnání s jinými členskými státy.

Po prezentacích následovala diskuse s europoslanci. Překvapivě byla účast na této diskuzi relativně malá. Předsedkyně Evropské komise, Ursula von den Leyen, čelila kritice ohledně situace v EU, včetně vysoké inflace, migrace a nedostatečné podpory rodin s malými dětmi. Během jednání se také řešila aktuální humanitární pomoc pro Maroko, které postihlo zemětřesení.

Každý vystupující europoslanec byl po skončení svého projevu potleskem uznán svými kolegy i návštěvníky jednání. Bohužel v průběhu tohoto potlesku byla skupina z Příbrami několikrát napomínána, že se nesmí v sále tleskat, přestože pouze vyjadřovala podporu názorům europoslanců. Fotografování a natáčení bylo během přítomnosti předsedkyně zakázáno.

Návštěvníci z Příbrami vyjádřili radost nad možností návštěvy Europarlamentu a získání lepšího vhledu do jeho fungování. Zaznamenali také nízkou účast europoslanců při rozpravách a kritiku směrem k členům EU.

Bc. Petra Novotná, DiS.,

Ing. Monika Petrová, Ph.D.

Komentáře