Archiv v Příbrami otevře dveře veřejnosti: Významné pětky okresu a temná historie šlechtičny z Pičína

Státní okresní archiv Příbram.

PŘÍBRAM – U příležitosti Mezinárodního dne archivů zve Státní okresní archiv Příbram širokou veřejnost na zajímavý program s názvem „Významné pětky příbramského okresu“, který se uskuteční v úterý 10. června od 9:00 do 19:00 hodin v budově archivu.

V rámci dne otevřených dveří budou návštěvníkům představeny unikátní archiválie z období druhé světové války, přibližující nejen vojenské, ale i každodenní osudy obyvatel regionu. Zvláštní pozornost si zaslouží výstava „Památný příbramský rok 1875 v obrazech“, která mapuje významné momenty tehdejšího městského života – například otevření synagogy nebo dosažení hloubky 1000 metrů na dole Vojtěch, což bylo na svou dobu výjimečným technickým úspěchem.

Zlatým hřebem dne bude v 17:30 hodin přednáška histořičky Věry Smolové s názvem „Vražedkyně Kateřina Bechyňová na Pičíně“, která se zaměří na temnou postavu z historie příbramského regionu.

Věra Smolová.

Kateřina Bechyňová z Lažan – česká čachtická paní

Kateřina Bechyňová z Lažan, známá jako „česká čachtická paní“, byla šlechtična žijící na zámku v Pičíně na Příbramsku v 16. století. Proslula mimořádnou krutostí vůči svým poddaným, především služebným dívkám. Podle historických záznamů je jí připisována smrt až 14 mladých žen, které měly být obětí nelidského zacházení. Její činy otřásly tehdejší společností natolik, že se ocitla před zemským soudem. Ačkoliv nebyla nikdy oficiálně odsouzena, historici ji považují za jednu z nejkrutějších žen české historie, přirovnávanou k nechvalně známé Alžbětě Báthoryové.

Zájemci o přednášku se musí předem registrovat, kapacita přednáškového sálu je omezena na 50 osob. Rezervace je možná na telefonu 311 000 701 nebo e-mailem na soka-pribram@soapraha.cz.

Vstup na celý program je zdarma, akce je bezbariérově přístupná.

Komentáře