Antonín Schejbal: Dostupnost bydlení by měla být priorita každého komunálního politika

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Hlavní témata letošních komunálních voleb budou u všech politických stran a hnutí kandidujících do příbramského zastupitelstva budou více méně stejná. Parkování, investice a bydlení jsou na předních místech. Nad tím posledním se zamýšlí zastupitel za piráty Antonín Schejbal.

Situace na trhu s bydlením je kritická. Občané, kteří nežijí ve vlastním bydlení, platí za komerční nájmy poměrně často i více než polovinu svých měsíčních příjmů. Tento problém nezvykle dopadá nejen na mladé lidi, ale i na další ohrožené skupiny, kterými jsou například senioři. Problémy spjaté s bydlením navíc umocňuje skokový nárůst cen energií.

Za velký vzor bývá všeobecně považována Vídeň. Městský bytový fond zde tvoří přes 20% všech bytů a 17% je ve vlastnictví asociací s limitovaným ziskem.  V Příbrami je městem spravováno pouze něco kolem 5% všech bytů. Naším cílem bude postupně rozšířit městský bytový fond, ať už výstavbou nových bytů nebo nákupem nemovitostí z volného trhu za účelem poskytování nájemního bydlení.

Cesta za dostupnějším bydlením není výzvou pro jedno volební období, ale to neznamená, že bychom se měli této výzvy zaleknout. Naopak, je třeba rozjet projekty na výstavbu obecního či družstevního typu bydlení. 

Bydlení je základ.

Antonín Schejbal

Zastupitel města Příbram a Středočeského kraje za Českou pirátskou stranu

 

Komentáře