Animátorku a režisérku Hermínu Týrlovou připomíná nová pamětní deska na rodném domě

Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Město pokračuje v připomínání svých významných rodáků, jak dokazuje nedávná instalace pamětní desky na domě čp. 128 v Rožmitálské ulici na Březových Horách. Tato deska byla odhalena v den 30. výročí úmrtí Hermíny Týrlové, české animátorky, scénáristky a režisérky, spoluzakladatelky českého animovaného filmu, která se tam narodila v roce 1900.

Příbram si velmi váží svých rodáků a snaží se každoročně umístit alespoň jednu pamětní desku. Ty jsou v posledních letech zhotovovány ve stejném stylu, což dodává městu jednotný vzhled. „Již před několika lety byla Společností občanů a přátel Březových Hor na jednom z březohorských domů umístěna pamětní deska, ovšem, jak při bádání vyšlo najevo, nešlo o rodný dům, ale domek, ve kterém prožila část dětství. Březohorská rodačka tak má v Příbrami nyní desky dvě,“ konstatoval starosta Jan Konvalinka.

Na slavnostním odhalení pamětní desky se zúčastnil zlínský filmový historik, filmař a publicista Jiří Madzia, který přiblížil život a dílo Hermíny Týrlové z trochu jiného pohledu. Navíc díky jeho návštěvě byla na hrob Hermíny Týrlové v Zlíně poslána květina, což je pěkné gesto uctění památky této významné české umělkyně.

Hrob Hermíny Týrlové na Lesním hřbitově ve Zlině. Zdroj: město Příbram

Březohorská rodačka Hermína Týrlová tak nyní má v Příbrami dvě pamětní desky, z nichž jedna označuje její skutečný rodný dům. Je to výraz uznání a důkaz toho, že i malé město si váží svých slavných občanů a snaží se uchovat jejich památku pro budoucí generace.

 

Komentáře