Vedle roušek se v Příbrami vyrábějí i ochranné štíty na 3D tiskárnách

PŘÍBRAM – Neustálý nedostatek ochranných prostředků a pomůcek, které se vláda snaží nepříliš úspěšně koupit v Číně, vede celou řadu Čechů k jejich výrobě v podstatě v polních podmínkách.

Kromě roušek se tak vyrábí i ochranné štíty za pomoci 3D tiskáren. Do jejich výroby se zapojilo i Gymnázium, Cowárna nebo průmyslovka. „Vyrobit se dá společně s průmyslovkou a gymnáziem okolo 40 kusů za den. Cenově za materiál to není nákladné, spíše časově. Snažíme se, aby naše tiskárny jely prakticky nonstop,“ říká Aleš Barášek z příbramské Cowárny.

Společně s ním tiskne i například pedagog gymnázia Václav Beneš nebo Josef Matějka s tím, že jsou rozděleni do výrobních a úzce propojených skupin. Vyrobené štíty jsou primárně určené pro zdravotníky, lékárníky a další potřebné profese. „Teď nás tiskne víc, ozval se nám třeba Petr Nevrlý z Mníšku a donesl 31 štítů, tiskne rychleji a lépe než zvládneme v Cowárně. Musím zmínit i Jiřího Zikmunda z průmyslovky, který k tomu vstává i v noci,“ popisuje průběh prací a nasazení svých spolupracovníků Aleš Barášek.

S myšlenkou tisku ochranných štítů přišli ve firmě Prusa Research, kde hledali cestu jak pomoct. Poskytli data pro výrobu ochranných štítů a následně se strhla lavina solidarity a téměř všichni 3D tiskaři začali tisknout. „Za toto všem, kteří se na výrobě a distribuci ochranných štítů patří veliké dík. Pro lidi v první linii je tento způsob barierové ochrany velmi důležitý,“ dodává a děkuje Barášek

Vyrobené štíty, které se tisknou jak na obou středních školách tak v Cowárně. Ta také vyrobené štíty sama distribuuje zájemcům. „Je to rychlejší, neztrácí se čas se štíty v systému samotné distribuce. Dále si to vyzvedávají zástupci města. Většinou dodáme pár kusů na ukázku a následně se udělá větší objednávka, ale distribuujeme již jen přes daný kontakt, tak abychom jednali osobně s pokud možno co nejmenším počtem lidí,“ vysvětluje Barášek.

Tento týden posílá Cowárna také 30 kusů ochranných štítů do oblasti Valle di Ledro, kam poputují společně se sbírkou, kterou se podařilo zorganizovat v Milíně. Desítky ba i stovky kusů štítů bylo už dodáno nejrůznějším organizacím nejen v Příbrami, ale v celém okrese. Není asi bez zajímavosti, že hodně z těchto institucí (hlavně domovy důchodců) je má objednáno u jiných dodavatelů, ale je jim slíbená dodací lhůta 14 dní.

Případní zájemci se mohou obrátit na kontakt email: jh@4timing.cz. Nejlépe je také zadat účel – místo využití, požadovaný počet kusů a termín dodání. Zkusíme vyhovět všem.

Už se podařilo dodat štíty těmto organizacím:

Město Příbram – 100ks
Farní charita Příbram – 20ks
Nemocnice Příbram – 30ks
Věznice Příbram – 20ks
Komora praktických lékařů Pb – 44ks
Nemocnice Hořovice – 35ks
Sociální služby Sedlčany a Dobříš – 50ks
Protialkoholická záchytná stanice Pb – 5ks

Komentáře