Vedení města chce pomocí EPC projektů šetřit energie

Příbramská radnice.

PŘÍBRAM – Město chce být ekologičtější, a proto vytipovalo několik budov, které by chtělo v rámci EPC projektů upravit tak, aby byly energeticky šetrnější. EPC projekty (Energy Performance Contracting) jako takové projekty, kdy zákazník splácí projekt až z vytvořených úspor.

Hlavní výhodou je, že dodavatel EPC energetické služby se smluvně zaručuje ohledně garance výše úspor a tedy i návratnosti vložené investice. Mezi nejčastější EPC projekty patří především výměna osvětlení nebo rekonstrukce topného systému. V Příbrami by se tyto projekty měly týkat například budovy městského úřadu naproti radnici nebo o budovu ZŠ Březové Hory, kde by se měla zateplit střecha auly.

V praxi by šlo o to, že by si město mohlo vzít úvěr a všechny vybrané domy zateplit bez ohledu na to, jaká efektivnost bude v úsporách energie. „Využili jsme toho, že v rámci EPC projektu se vysoutěžená firma zavazuje provést práce na vlastní náklady a splácet se jim budou právě z ušetřených peněz za energie,“ uvedl místostarosta Martin Buršík s tím, že doba splácení může být až deset let.

Komentáře