V okolí Padrťských rybníků budete moci ochutnat ovoce pěstované v zaniklých brdských obcích

Vojenské lesy a statky roubují ovocné stromy v okolí Padrťských rybníků. Foto: VLS

BRDY – Vojenské lesy a statky České republiky (VLS) začaly v těchto dnech roubovat ovocné stromy podél Altánské cesty a dalších míst na Padrťské pláni, které tam vloni v září dobrovolníci vysadili v rámci akce Brdské stromsázení.

VLS chtějí naroubovat na podnože z podzimního stromsázení rouby odrůd ovoce ze zaniklých obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a také Kolvín. Tato nově vzniklá stromořadí v srdci Brd budou plodit odrůdy, které pěstovali původní obyvatelé zaniklých brdských obcí, jejichž obyvatelé byli vyhnáni během okupace německou armádou a následně také v 50. letech komunistickým režimem. „Když tudy někdo půjde, utrhne si třeba jablko a zakousne se do něj, ucítí chuť, kterou cítili původní obyvatelé Brd,“ říká David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice a dodává:Tato nová stromořadí bude jakýmsi připomínáním zaniklých obcí.“

Dům č.p. 52 v dnes zaniklé obci Padrť. Foto: archiv VLS

Vojenské lesy letos plánují rouby z jabloní a napřesrok na jaře se chystají roubovat třešně. Akce Brdské stromsázení je součástí projektu Brdské srdce, který má za cíl obnovit brdskou krajinu a vytvořit příležitosti pro obyvatele, aby zde mohli opět žít a pracovat.

Komentáře