V Jincích připravují vyhlášku k akcím po 22 hodině, Příbram zatím čeká

Ilustrační foto

JINCE – Městys Jince v současné době připravuje vyhlášku, která bude řídit společenské a kulturní akce v příštím roce po 22 hodině. To opatření vyžaduje po obcích novela přestupkového zákona. Příbram zatím vyčkává.

Od letošního října platí novela přestupkového zákona, která dává možnost obcím upravit výjimky z doby nočního klidu obecně závaznou vyhláškou. Praxi to znamená, že pokud daná akce, která by měla přesáhnout svým trváním 22 hodinu, musí být dopředu schválena vyhláškou dané obce. Toto nařízení se netýká jen hudebních nebo společenských akcí, ale i rodinných nebo svatebních oslav.

Když akce nebude obsažená ve schválené vyhlášce, tak sice pokračovat po 22 hodině může, ale pouze způsobem, který nebude narušovat noční klid. Ten platí od 22 hodiny do 6 hodin ráno. Obec ale právě může obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo žádnou. Takové akce musí být definovány vyhláškou.

V reálu to znamená vlastně buď to, že vyhláška na začátku roku 2017 už bude znát všechny akce, které plánují přesáhnout svým trváním 22 hodinu a nebo zastupitelé dané obce mohou výjimky z této vyhláška schvalovat třeba každý měsíc. Toto už novela přestupkového zákona nijak neomezuje.

Mnoho měst a obcí na Příbramsku jako například Jince, Sedlčany nebo třeba Petrovice se už tímto nařízením zabývaly. Vyzvaly organizátory akcí v roce 2017, aby termíny a dobu trvání nahlásily obecnímu úřadu. V Příbrami zatím vedení města s podobnou výzvou i vyhláškou vyčkává. Důvodem může být i fakt, že pořadatelé nejrůznějších akcí budou teprve od 1. prosince žádat o granty a budou tak muset i naplánovat konání jednotlivých akcí. Samotnou vyhláškou, ve které budou jednotlivé akce uvedeny, se tak zřejmě bude zabývat až lednové zastupitelstvo.

Komentáře