U Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody

Policisté o víkendu kontrolovali opuštěné chaty u Vltavy. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Poslední všední den tohoto týdne, v pátek 8. listopadu, v dopoledních hodinách, se středočeští policisté zaměřili na kontrolu chatových oblastí. V rámci preventivního projektu „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, uskutečnili na u Vltavy akci, která byla zaměřena právě na kontrolu rekreačních oblastí.

Zúčastnilo se jí téměř třicet policistů, kteří zkontrolovali desítky chat. Do této činnosti byli zapojeni policisté územního odboru Příbram, kteří mimo jiné oblast kontrolovali i ze vzduchu pomocí bezpilotních prostředků, dronů s termovizí. Další hlídky tvořili policisté obvodního oddělení Dobříš a policisté oddělení služební kynologie, kteří sídlí v Domašíně. Společně prováděli pozemní kontroly chat a jejich okolí. Zároveň místním majitelům rekreačních objektů nechávali na viditelném místě kontrolní lístky. Policistky z oddělení tisku a prevence lidem z chatových osad předávaly preventivní rady a letáky, ve kterých se dočtou spoustu cenných informací ohledně zabezpečení majetku.

Foto: Policie ČR

„S příslušníky se ale občané mohli setkat také u břehu řeky Vltavy. Policisté poříčního oddělení Slapy, kteří se přemisťovali pomocí lodě, dohlíželi na jejich majetek z vodní hladiny. Kontrolovali hausbóty i chaty, které stojí blízko řeky a k budovám ve špatně přístupném terénu se přibližovali pomocí terénní čtyřkolky. Všichni policisté se zaměřili na kontroly rekreačních objektů a zjišťovali, zda se do nich někdo nevloupal. Zároveň touto aktivitou pravidelně předcházejí páchání trestné činnosti,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. V podzimním a zimním období je totiž většina chat opuštěna a  právě prázdné chaty jsou velikým lákadlem pro pachatele majetkové trestné činnosti. „Jsou cílem útoků zlodějů, proto doporučujeme zabezpečení letních domovů rozhodně nepodceňovat,“ dodala Schindlová.

Téměř v každé osadě žije celoročně pár místních. Policisté tak mají možnost jim předat cenné informace o tom, jak správně ochránit sebe i svůj majetek. „Ke mně se za ta léta nikdo nevloupal, ale k několika vloupačkám tady došlo. Co vím, tak se tady občas kradou loďky, ale se sousedy si majetek navzájem hlídáme. Jsem rád, že ze strany policie takovéto kontroly probíhají,“ uvedl jeden z místních, na kterého policisté při kontrolách narazili.

Během akce policisté nejistil žádnou chatu ani karavan, do kterých by bylo provedeno vloupání. Získali ale důležitý poznatek k podezřelé osobě, který budou dále prověřovat.

Foto: Policie ČR

Komentáře