Svatá Hora a Hornické muzeum Příbram se připojí ke Dni rozhleden

Ševčinský důl.

PŘÍBRAM – V rámci volna spojeného se státním svátkem ve středu 28. září si mohou milovníci výškových pohledů zpestřit tento den výhledem na Příbram na několika místech. Slavíme totiž v tento den také Den věží a rozhleden a k této akci se opět připojilo jak hornické muzeum, tak Svatá Hora.

Krásy města můžete obdivovat při návštěvě muzea, a to konkrétně těžních věží Ševčinského a Vojtěšského dolu a také se z vyhlídkové věže podívat na areál Památníku Vojna. „Vystoupat na ně mohou v rámci Dne věží a rozhleden za symbolickou jednu korunu,“ zve na akci ředitel muzea Josef Velf.

Výhled na bývalé hornické město z ochozu 27,5 metrů vysoké věže nad Ševčinským dolem doplňuje panorama od Jana Čáky, ve věži nad dolem Vojtěch, tyčící se do výšky 20 metrů, se nacházejí výtvarná díla Karla Hojdena. Atmosféru bývalého pracovního tábora mohou návštěvníci nasát v Památníku Vojna Lešetice, jehož věž zprostředkovává výhled na část města Příbram v okolí Žežic. Otevřeno je od 9 do 17 hodin, poslední prohlídky začínají v 16 hodin.

Příbram si bude také možné prohlédnout ze Svaté Hory. I ta se opět zapojila do akce Den věží a rozhleden aneb stoupá celá rodina. Na město se bude možné podívat ze svatohorské zvonice. Vstupné je symbolické – 20 Kč, ale nejedná se o komentovanou prohlídku. Při výstupu si můžete prohlédnout svatohorské zvony, zjistit, jak jsou rozmístěny, které jsou výkyvné a které ne, v jakém tónu jsou laděné. Skrz okenice se můžete podívat na město Příbram. Výstup není časově náročný, ale je omezen počtem lidí, kteří se na zvonici současně vejdou.

 

Komentáře