„Stalingrad“ ano či ne. Radnice si nepamatuje, jak rozhodla

PŘÍBRAM – Nedávno Jaroslav Hodrment otevřel na tiskové konferenci radnice téma možného přejmenování lokality „Stalingrad“ v Příbrami IV. Na toto téma se diskutovalo už v roce 2019. Tehdy ho zahájila diskuze mezi veřejností a vedením města na webových stránkách.

„Myslím si, že už je to celorepubliková rarita, že se ještě něco takhle jmenuje. Z mé zkušenosti se v této části města vždy mluvilo o starém sídlišti a označení Stalingrad se snad ani nikdy nepoužívalo mezi obyvatelstvem,“ míní Jaroslav Hodrment.

Poněkud jiný názor, ale má historik Josef Velfl. „Stalingrad se této části města začalo říkat proto, že se v ní po roce 1949 začaly stavět byty pro tzv. sovětské experty, geology a z valné části i důstojníky NKVD, kteří měli v Příbrami pomáhat s těžbou uranu,“ objasňuje vznik názvu ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Poprvé se diskuze na toto téma objevila v létě 2019. Tehdy se prostřednictvím městských webových stránek na starostu města obrátili občané s dotazem, proč ve městě stále existuje zastávka MHD „Stalingrad“, podle nich prý pojmenovaná „po jednom z největších vrahů v historii“ a které se někteří cestující v MHD smějí. Tedy radnice přislíbila, že zastávku MHD přejmenuje na „Hornických učňů“. Nicméně doposud v jízdních řádech i na mapách na internetu či na samotné zastávce je název „Stalingrad.“

V roce 2020 ponechání názvu vysvětlil místostarosta Martin Buršík takto: „Důvodem ponechání názvu byly výsledky diskuze o navrhované změně s některými občany v dané lokalitě, ze které vyplynulo, že pro ně změna není zásadní. Pokud by byl zvýšený zájem o přejmenování, je možné otázku otevřít a změnu zajistit. Nicméně osobě bych osobně změnu uvítal.“

Ovšem letos si ani Martin Buršík, ani starosta Jan Konvalinka na toto rozhodnutí nevzpomněli a byli poněkud překvapeni, že název „Stalingrad“ se stále používá. „Ta zastávka se v roce 2019 přejmenovala, lidé sice pořád říkají Stalingrad, ale ona se tak už nejmenuje,“ uvedl na poslední tiskové konferenci města místostarosta Buršík, ale tisková mluvčí jej vyvedla z omylu, když přítomným novinářům potvrdila, že v jízdních řádech je stále označení „Stalingrad“.

Vadí vám název „Stalingrad“ nebo ne?

Komentáře