Skanzen ovládnou Napoleonovi vojáci

Foto: Hornické muzeum Příbram

VYSOKÝ CHLUMEC – V sobotu se skanzenem na Vysokém Chlumci již potřetí rozezní vojenské povely a střelba z křesadlových mušket. Jeho návštěvníci se přenesou do poloviny 18. století, kdy se na počátku svého panování sváděla Marie Terezie války s Pruskem a Francií.

Bude možné navštívit vojenský tábor a zblízka si prohlédnout repliky historických palných i chladných zbraní, armádní výstroj a uniformy. Nechystá se sice velká bitva, ale návštěvníci se seznámí s životem vojáků, jejich výcvikem a budou se moci pobavit některou z dobových her, kterou si nejen vojáci krátili dlouhou chvíli.

Historické stavby skanzenu zabydlí řemeslníci s rodinami, bude tak možné pozorovat například práci kováře, sedláře, pasíře, lití knoflíků nebo šití uniforem. Oproti oblíbené akci s názvem Den řemesel bude důraz věnován na všední život venkovského obyvatelstva v 18. století, proto nebude chybět ani praní prádla, vaření v černé kuchyni nebo rozdělávání ohně s pomocí křesadla.

Na akci Hornického muzea Příbram se vedle jeho zaměstnanců se podílí členové několika klubů vojenské historie a další lidé, jejichž koníčkem je oživování minulosti. Program, který nahrazuje komentované prohlídky skanzenu, se koná v sobotu 1. června od 10 do 17 hodin.

Komentáře