Rožmitál bojuje s nárůstem komunálního odpadu

Foto: Aleš Haluska

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – Město v posledních týdnech čelí nárůstu množství komunálního odpadu. Podle rožmitálského radního Aleše Halusky je jednou z příčin i větší počet obyvatel rekreačních objektů v místních osadách. Ti přijeli v době nouzového stavu.

„Epidemie a s ním spjatá nařízení přivála do okolí Rožmitálu pod Třemšínem a sloučených osad Voltuš, Hutě, Zalány, Strýčkovy, Nesvačily, Pňovice a Skuhrov, chalupáře i chataře. V době epidemie však i obyvatelé Rožmitálu vyprodukují daleko více odpadu, proto to u kontejnerů, rozmístěných po našem městě i osadách, mnohdy vypadá jako na smetišti,“ míní Aleš Haluska.  Podle něj tento problém nedělá Rožmitálu dobrou vizitku. „Je jasné, že úklid, likvidaci i odvoz odpadu zaplatí všichni občané našeho města,“ dodává.

Technické služby kontejnery vyváží pravidelně, každý týden ve středu plast a papír ve čtvrtek. Rovněž každý čtvrtek pracovníci technických služeb objíždí všechna místa s kontejnery, uklidí je a odvezou zbytek odpadu, který se nevešel do kontejnerů. „Proto prosím a apeluji na naše občany, pokud se odpad nevejde do kontejneru v našem městě, funguje sběrný dvůr, kam lze odpad vždy uložit, navíc pro občany s trvalým pobytem v našem městě zdarma. Rovněž zdarma, od všech občanů, funguje i zpětný odběr elektrospotřebičů jako jsou lednice, pračky, počítače, žehličky, vysavače, televize, rádia a podobně,“ připomíná Haluska. Dodává, že pokud se odpadu už nevejde do kontejneru, tak by ho lidé měli odkládat u odpadních nádob v pevně uzavřených pytlích.

Vzhledem k současné situaci vedení města zvažuje monitorovat některá místa pro ukládání odpadu v Rožmitále a okolí. „Rovněž bych rád požádal a apeloval na podnikatele, prodejce a podobně, aby odpad ze svých provozoven odváželi přímo do sběrného dvora, který je vybaven velkokapacitními kontejnery a nezabírali místo v běžných kontejnerech umístěných ve městě určené pro naše občany,“ připomíná Haluska.

 

V provozu je také už městská kompostárna, kam lze odvézt biologický odpad jako trávu, listí, větve apod. Je v provozu: pondělí 8-12 a 13-18 hodin, středa 8-12 a 13-16 hodin, pátek 8-12 a 13-18 hodin a sobota 8-12 13-16 hodin.

Komentáře