Respekt pro všechny, kteří běželi pro republiku

LEŠETICE – Běh pro republiku se uskutečnil v neděli 22. října v okolí Památníku Vojna u Příbrami v rámci oslav 105 let vzniku ČSR. Letošní ročník byl spojen se vzpomínkou na válečného hrdinu, generála Rudolfa Pernického, který byl vězněn 11 let.

Již od roku 2018 se koná tento běh s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto se dnes pořádá běh svobody a demokracie.

Běh na 5 km v kategorii žen zvládla nejrychleji Anna Perglerová, na druhém místě skončila Martina Jeníková a třetí Jana Vařeková. V kategorii mužů obsadil první místo Jan Máša, na druhém místě doběhl Matěj Placatka a třetí skončil Daniel Kraus. „Vítězové obdrželi autentickou cenu „ArtRun“, vyrobenou ze dřeva a ostnatého drátu,“ uvedl Josef Hovorka z Volunteer Team Příbram.

Respekt patří všem, kteří běželi hlavní závod na 5 km, běh pro děti nebo si užili podzimní přírodu při procházce – nordic walking. Letošní Běh pro republiku se uskutečnil pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla.

Fotografie: Vojtěch Řapek, František Machuta