Příbramské Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna na Rynečku začaly fungovat (fotogalerie)

Foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM – Město dnes otevřelo nové zařízení, které bude sloužit lidem bez domova. Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna, které doposud provozovalo Centrum sociálních a zdravotních služeb v nevyhovujících prostorách v ulici Na Příkopech, začaly fungovat v novém objektu na Rynečku, ulici Čs. armády.

Služeb bude moci denně využít až 30 klientů. Lidem bez přístřeší a v tíživé životní situaci zde budou poskytovány sociální služby, ale také podpora při získávání pracovních návyků a pomoc při hledání bydlení.

Nový objekt byl vystavěn z jednotlivých modulů, respektive obytných kontejnerů. „Součástí zařízení je pobytová místnost denního centra a také noclehárna s kapacitou 24 lůžek. Ti, kteří nebudou mít peníze na zaplacení noclehu, mohou přenocovat na takzvaných teplých židlích,“ vysvětlila místostarostka města Alena Ženíšková s tím, že těchto míst je celkem pět. Samotné místnosti pro přespání jsou vybaveny jen nejnutnějším zařízením – palandami, přistýlkami a nouzovým osvětlením.

Dále v centru je hlavní pobytová místnost se stoly a několika desítkami míst, kuchňka, kancelář, zázemí pro zaměstnance nebo prostor ošetřovny. V druhém křídle budovy se nacházejí tři místnosti pro přespání s celkem 24 lůžky. Jedna místnost je pro ženy, dvě pro muže.

Za pobyt či další služby, jako je možnost se vykoupat nebo si vyprat musí klienti zaplatit. V případě, že nemají peníze, mohou si je odpracovat. „Vymysleli jsme systém kreditů, které každý dostane za odvedenou práci. Pracovat může buď u technických služeb, nebo třeba tady v okolí centra, kde je ještě potřeba několik drobností dodělat,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb města Příbram Jan Konvalinka.

Výstavba začala v polovině loňského prosince, kolaudace proběhla koncem května 2017. Náklady na výstavbu představují 7,6 milionu korun. Většinu této částky by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

 

Komentáře