Policisté kontrolovali viditelnost účastníků silničního provozu

PŘÍBRAMSKO – Dnes se v dopoledních hodinách uskutečnila na Příbramsku dopravní akce zaměřená na viditelnost. Tentokrát se ale policisté zaměřili na viditelnost osádky vozidla. Kontrolovali především technický stav automobilu a povinnou výbavu.

Už rok platí nová povinnost pro chodce, a to mít na sobě reflexní prvky. Mají je mít osoby, které se pohybují za snížené viditelnosti mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. „Reflexní prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. Chodci sami by však měli mít zodpovědný přístup při pohybu po komunikacích, spolu s cyklisty jsou ti nejzranitelnější,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět.

Cílem akce bylo informování řidičů o povinnosti používat reflexní vestu. „Při řešení technické závady nebo při dopravní nehodě by si jim měl motorista před vystoupením na sebe obléknout, proti by ji měl mít po ruce a ne v zavazadlovém prostoru,“ vysvětluje policejní mluvčí. Na sobě by ji však měli mít i ostatní spolujedoucí. „Kontrolovaným šoférům hlídky předávaly reflexní vestu, která byla určena právě spolucestujícím,“ dodala Monika Schindlová.

Komentáře