Policie varuje: Koloběžkáři ohrožují chodce

Elektrokoloběžka. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM/ČR – V poslední době lze v městském ruchu pozorovat výrazný nárůst počtu jedinců, kteří zvolili koloběžku jako prostředek dopravy. Nešťastnou realitou však zůstává, že mnoho z těchto nově příchozích, bez ohledu na věkovou skupinu, opomíjí právní předpisy, jež je staví na roveň cyklistům v souladu se zákonem o silničním provozu.

Důsledkem toho dochází často k situacím, kdy koloběžkaři užívají chodníky, přičemž ohrožují bezbranné chodce, což je zvláště rizikové při pohybu na elektrokoloběžkách, které dokážou dosáhnout rychlosti až 25 km/h. „Přestože se pro ně vztahují podobná pravidla jako pro cyklisty, tedy povinnost vést koloběžku na chodníku, kromě dětí do deseti let, mnoho z nich se tímto opatřením řídí jen zřídka. A nejen to, zakazující ustanovení se rozšiřují i na pěší zóny a chodníky,“ říká příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

V případě porušení předpisů není jeho provinivší se dospělý subjekt ušetřen pokuty, která se může vyšplhat až na 2500 korun. Abychom měli jasnější přehled o požadavcích, které na koloběžkaře zákon klade, seznamme se s některými z nich:

  • Dopravní pruhy a postavení na vozovce: Koloběžkaři jsou povinni udržovat svou rychlost na pravém okraji vozovky. V případě výskytu cyklopruhu mají povinnost využít ho.
  • Omezování vedlejšího pohybu: Jejich pohyb po silnici nesmí zahrnovat jízdu vedle sebe, což má předejít zbytečným situacím, kdy by vytvářeli nebezpečná úzká místa.
  • Bezpečnostní pomůcky: Osoby mladší osmnácti let jsou povinné nosit bezpečnostní přilbu a to tak, aby byla adekvátně připevněna. Kromě toho je nutné zakrýt volné konce řídítek a zabránit tak potenciálnímu zachycení.
  • Stav řidiče: Jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek je přísně zakázána a trestána.
  • Doporučená výbava: K povinné výbavě koloběžky patří bílá odrazka na přední straně a červená odrazka na zadní části vozidla.
  • Viditelnost: Za snížené viditelnosti, tj. za šero či v noci, musí být na koloběžce použita bílá světla vpředu a červená světla vzadu, aby byli ostatní účastníci silničního provozu schopni je snáze rozpoznat.

Přestože se mnoho opatření týkajících se koloběžek může zdát restriktivních, je třeba si uvědomit, že jejich cílem je zabezpečit co nejvyšší bezpečnost všech účastníků silničního provozu. V dnešním hektickém světě je nezbytné, aby se noví aktéři na silnici řídili pravidly a chovali se zodpovědně, čímž budou snižovat riziko nehod a zranění.

Komentáře