Policie spouští letní dopravně bezpečnostní akci

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

ČR – Od pátku do neděle proběhne rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce, kterou bude zajišťovat 1800 policejních hlídek po celé České republice. Policie ČR tímto krokem reaguje na začátek letních prázdnin a očekávaný nárůst provozu na silnicích.  S policejními hlídkami se tak setkají i řidiči na Příbramsku.

Bezpečnost na prvním místě

Stejně jako v předchozích letech se dopravní policisté zaměří na zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Zvláštní důraz bude kladen na úseky s očekávanou zvýšenou hustotou dopravy. Policie varuje řidiče, aby byli obzvlášť obezřetní v blízkosti škol a dětských zařízení, kde se může pohybovat více dětí. Ty mohou jednat nepředvídatelně a vstoupit do vozovky, což může vést k nebezpečným situacím.

Akce zaměřené na cyklisty a bezpečnost u vody

Během prázdnin budou na celém území republiky probíhat nejen běžné kontroly, ale také preventivní aktivity. Policie se zaměří na cyklisty a bude klást důraz na používání přileb, a to v rámci projektu „Na kole jen s přilbou“. Pozornost se bude věnovat i uživatelům elektrokol a jejich bezpečnému užívání, aby se předešlo nehodám.

Další důležitou iniciativou je projekt „Bezpečně u vody“, který radí, jak se chovat bezpečně ve vodě i u vody. Tento rok se ve spolupráci s ambasadorem projektu, reprezentantem ČR ve světovém poháru v jetsurfu Matyášem Kulichem, zaměří na bezpečnost při provozování vodních sportů.

Foto: Policie ČR

Preventivní doporučení pro řidiče

Policie připravila několik doporučení pro řidiče, aby jejich cesty byly co nejbezpečnější:

  • Před cestou do neznámého místa nespoléhejte pouze na GPS navigaci, ale prostudujte trasu v mapě.
  • Nechte zkontrolovat vozidlo v servisu, abyste předešli technickým problémům.
  • Před delší cestou si dostatečně odpočiňte.
  • Mějte s sebou dostatek nealkoholických tekutin a paliva.
  • Seznamte se s místními pravidly silničního provozu v zahraničí.
  • Nepřetěžujte vozidlo zavazadly a zajistěte správné umístění domácích mazlíčků.
  • Dělejte pravidelné přestávky a střídejte se v řízení se spolujezdcem.
  • Buďte připraveni na oslnění sluncem a měňte rychlost dle viditelnosti.

Výzva k odpovědnému chování

Policie zdůrazňuje, že letní prázdniny jsou časem odpočinku, ale také zvýšeného rizika na silnicích. Každý rok během této doby na silnicích vyhasne několik lidských životů. Každý účastník silničního provozu má odpovědnost za svou bezpečnost i bezpečnost ostatních. Řidiči by se měli vyvarovat nebezpečného chování, jako je nadměrná rychlost nebo používání mobilních telefonů během řízení.

Dodržování těchto zásad může výrazně přispět k bezpečnějšímu cestování a snížení počtu dopravních nehod. Policie ČR apeluje na všechny účastníky silničního provozu, aby byli ohleduplní a dodržovali pravidla, čímž společně přispějí k bezpečnému průběhu letošních prázdnin.

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

Komentáře