PŘÍBRAM – Město zveřejnilo výroční zprávu za loňský rok. Dokument nabízí přehled o hospodaření města, realizovaných investicích, poskytovaných službách, fungování městského úřadu i činnosti městských organizací. Výroční zprávy Příbram zveřejňuje od roku 2021.
„Výroční zpráva je zrcadlem naší společné práce. Chceme, aby občané měli přehled o tom, co se ve městě děje, jak hospodaříme s veřejnými prostředky a jaké projekty realizujeme,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Hospodaření města
Příbram uzavřela rok 2024 s přebytkem ve výši 42,1 milionu korun. Celkové příjmy činily 1,164 miliardy korun, zatímco výdaje dosáhly 1,122 miliardy. Město čerpalo rozpočet na 82 % a udrželo si tak stabilní ekonomickou situaci. Na investice směřovalo přes 171 milionů korun. Nejvýznamnější položky tvořily dopravní stavby, opravy školských zařízení či veřejné osvětlení.

Bezpečnost a městská policie
Městská policie evidovala přes 13 500 výjezdů, přičemž největší podíl tvořily přestupky spojené s překročením rychlosti. Do oblasti prevence kriminality investovalo město více než 1,1 milionu korun. V průběhu roku byly rozšířeny kamerové systémy – nově i v parkovacím domě a na dětském dopravním hřišti. Dobrovolní hasiči získali z dotací přes čtyři miliony korun, z nichž pořídili novou cisternu.
Doprava a MHD
V městské dopravě došlo ke stabilizaci provozu po změnách v roce 2023. Nově byly zavedeny jízdní řády na vybraných zastávkách, zavedena mobilní aplikace pro informace o MHD a pilotní projekt bezplatné dopravy pro seniory. Město se zároveň podílelo na opravách místních komunikací a cykloopatřeních, která mají zlepšit dostupnost pro pěší i cyklisty.
Školství a vzdělávání
Ve školství město podporovalo 7 základních a 13 mateřských škol. Proběhlo 13 konkurzních řízení na vedoucí pracovníky školských zařízení. Významná byla investice do modernizace výuky – doučování, ICT vybavení a digitalizace. Pokračoval i projekt MAP IV, zaměřený na zvyšování kvality vzdělávání v regionu.
Sociální služby a zdravotnictví
Pečovatelská služba poskytla 11 705 úkonů a zajišťovala více než 60 000 obědů ročně pro seniory i handicapované občany. V městských bytech žilo 331 klientů. Do sociální oblasti směřovalo 2,6 milionu korun, které byly rozděleny mezi 22 organizací. V oblasti zdravotnictví šla podpora zejména na ordinace a zdravotnické programy, celkem ve výši 220 tisíc korun.

Kultura a volný čas
Příbram investovala do kulturního života téměř 40 milionů korun, především prostřednictvím Divadla Antonína Dvořáka, kulturních zařízení a pořádání akcí. Město rozvíjelo partnerství s Vatikánem – příbramský vánoční strom byl součástí vánoční výzdoby v Římě a starosta se osobně zúčastnil slavnostního předání dárků papeži Františkovi. Kulturní dotace byly rozděleny na podporu akcí, festivalů a spolků.
Sport a volnočasové aktivity
Sportovní život ve městě zahrnoval řadu tradičních i nových událostí – například Příbramský půlmaraton, OCR závod, silniční rally nebo dětské běhy. Město pokračovalo v projektu „Trenéři do škol“, do nějž bylo zapojeno 15 odborníků. Sportovní dotace ve výši 6,5 milionu korun podpořily kluby a volnočasové aktivity dětí a mládeže.
Turismus a propagace města
Turistický ruch v Příbrami vzrostl – město zaznamenalo přes 31 000 přenocování, což je nárůst oproti předchozímu roku. Informační centrum navštívilo 12 600 osob, probíhaly tematické prohlídky, audio průvodci i online kampaně. Příbram investovala do digitální propagace i překladů obsahu do cizích jazyků. Otevřen byl i nový wake park, cyklookruhy a venkovní zázemí u příbramského koupaliště.
Komunikace s veřejností
Radnice posílila komunikaci s obyvateli prostřednictvím newsletteru, sociálních sítí a městské aplikace. Facebook města sledovalo přes 9 400 lidí, aplikaci si stáhlo více než 3 100 uživatelů. Pokračovalo také vydávání měsíčníku „Kahan“ a podpora veřejného projednávání projektů.
Celou výroční zprávu najdete ZDE.