Nouzový stav zrušil zahájení adventu obcím, veřejnost neskrývá zklamání i rozhořčení

PŘÍBRAMSKO – Zklamání a rozhořčení neskrývají mnozí lidé nad tím, že vyhlášením nouzového stavu, kvůli zhoršující se epidemiologické situaci, vládou v demisi Andreje Babiše de facto skončily ze dne na dne chystané vánoční oslavy a to včetně rozsvěcování vánočních stromů. Omezení navíc opět dopadají i na živnostníky, například na ty, kteří se celoročně na vánoční trhy připravují.

„S ohledem na nově vydaná opatření musíme zrušit i to poslední, co mělo o první adventní neděli být, tedy stánkový prodej. V neděli 28. listopadu tedy nebude na náměstí T. G. Masaryka žádný program ani otevřené stánky. Vánoční strom bude rozsvícen již během dne,“ uvedlo město Příbram na svém oficiálním facebookovém profilu.

Nespokojené reakce veřejnosti na sebe nedaly dlouho čekat. „No to je veliká škoda, s dětmi jsme se těšili na večer že to pěkně uvidíme,“ napsala například Iveta Curková. V dalších komentářích zaznívá, proč se město nevzepře nařízení vlády, které část veřejnosti považuje za nesmyslná,  nebo Lucie Kratochvílová píše: „Nechápu smysl. Akce je konaná venku, kde se lidé mohou rozptýlit. Logika by přece měla být silnější, než nařízení, navíc odstupující vlády, která navíc nemají smysl ani opodstatnění.“ Jiným nechybí humor ani v této chvílí a píší, že „neva sejdeme se v Kauflandu, nobo v jiných nákupních centrec“.

Stejný osud potkal i zahájení adventu v Dobříši. „Situace se včera z hodiny na hodinu obrátila a stejně jako jinde se i u nás vzhledem k vyhlášení nouzového stavu ruší plánované adventní trhy a další vánoční akce,“ konstatovala tisková mluvčí dobříšské radnice Denisa Havlíčková.

Zklamání zavládlo také ve Zduchovicích, kde už měli také všechno na víkend připravené a bohužel na poslední chvíli musí měnit plány. „Bohužel musíme oznámit, že rozsvícení vánočního stromu ve Zduchovicích se ruší. Balíčky pro děti jsou již připravené a bude možné je vyzvednout v sobotu 27.11.2021 od 14 do 16 hodin v hostinci U Švarců ve Zduchovicích. Děkujeme za pochopení,“ uvádí vedení obce na svých facebookových stránkách s tím, že při předávání balíčků dětem v hostinci U Švarců se možná objeví i Mikuláš.

Komentáře