Nízkoprahové centrum na Rynečku má stálou klientelu

Nízkoprahové centrum na Rynečku.

PŘÍBRAM – Nízkoprahové denní centrum a noclehárna funguje ve městě od června 2017 a nabízí zázemí lidem bez domova. Jen v uplynulém roce se v něm uskutečnilo 4 208 jednání s klienty. Pravidelně či jednorázově jeho služeb využilo 130 osob, z nichž bylo 29 žen a 101 mužů. Stav lidí bez domova se ale na území města nemění a stále se pohybuje kolem 50 osob.  

Služeb noclehárny podle statistik využila necelá stovka zájemců, konkrétně 92  lidé a to 17 žen a 75 mužů. „Podmínkou, aby mohli klienti zařízení využívat, je nejen uhrazení poplatku, ale především pravidlo, kdy osoba usilující o pobyt v zařízení, nesmí být pod vlivem alkoholu. Mezi pravidly je mimo jiné také potřeba dodržování hygieny, s čímž mají někteří uživatelé problémy,“ připomněla tisková mluvčí města Eva Švehlová.

Kapacita denního zařízení je 30 míst, noclehárny pak o šest méně. V mrazivém počasí posledních dní byla kapacita naplněna a využívané tak byly i tzv. teplé židle. Klienti, kteří nemají na úhradu, si mohou nocleh odpracovat. Za určenou odvedenou práci klienti obdrží kredit, který následně vymění za zpoplatněnou službu. To znamená, že se podílejí na úklidu zařízení a jeho okolí.

„Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram se podařilo Nízkoprahové denní centrum a noclehárnu začlenit do krajské sítě, což znamená, že již v letošním roce bude provoz zařízení financován z krajských prostředků,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka, který také připomněl, že stále častěji se objevuje problém s bezdomovectvím seniorů.

Připomeňme, že proti stavbě centra vznikla před jeho stavbou mezi částí veřejností petice, jejích autoři žádali o jeho umístění v jiné části města.  

 

Komentáře