Nikola Svobodová z příbramské střední zdravotnické školy zachránila život dvěma lidem při autonehodě

PŘÍBRAM – Studentka třetího ročníku oboru záchranář příbramské střední zdravotnické školy Nikola Svobodová dnes převzala ocenění Gentleman silnic za záchranu dvou lidských životů. Nikola loni na podzim jako členka sboru dobrovolných hasičů ve Zbirohu vyjela k vážné dopravní nehodě a její včasnou reakcí se podařilo zachránit dvě těžce zraněné osoby.

Za svou duchapřítomnost, odvahu a profesionální výkon při zásahu si dnes odnesla titul Gentleman silnic. K nehodě vyjížděla těšně po tom, co se jednotka loni na podzim vrátila ze cvičení ve vyprošťování. Osobní vozidlo dostalo na mokré vozovce smyk a narazilo do stromu. V něm zůstaly tři osoby, dvě těžce a jedna lehce zraněné. „U hasičů jsem už čtyři roky, ale nikdy jsem neměla takový výjezd. Sice se tady ve škole učíme, jak se chovat v těchto situacích, ale když pak přijedete k takovému výjezdu, tak se musíte spolehnout jen sám na sebe a jako první vám bleskne hlavou, že je musíte zachránit,“ řekla po předání ocenění Nikola Svobodová.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004. Jeho cílem je motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali, nebyli k sobě lhostejní a všímali si svého okolí.

Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo více než 120 lidí z různých koutů České republiky.

Na zítřek připravujeme s Nikolou Svobodovou rozhovor.

Komentáře