Na Orlíku i Nováku zaznamenali hygienici výskyt sinic

Areál Nový rybník v Příbrami.

PŘÍBRAMSKO – Hygienici zveřejnili výsledky posledních odběrů vody na sledovaných koupalištích. Kontrolovaly se ale pouze ty lokality, na kterých byly v minulém týdnu zjištěny zvýšené obsahy sinic, a vody byly klasifikovány stupněm 3, tzn. zhoršená kvalita vody. Odběry tak byly zajištěny nad rámec monitorovacího kalendáře ve zkrácených termínech.

Na Příbramsku se jednalo o všechny sledované koupací oblasti přehradní nádrže Orlík, konkrétně Popelíky, Lavičky, Trhovky i Podskalí. Důvodem opakovaných odběrů byl ve všech případech zvýšený výskyt sinic, ověřený při posledních kontrolách v minulém týdnu.

Odběry z tohoto týdne a jejich následné analýzy potvrdily, že obsah sinic se zvýšil, ověřené hodnoty se pohybují ještě na úrovni, podle kterých je kvalita vody nadále hodnocena stupněm 3. Koupání tedy není omezeno, pouze lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám ale hygienici jednoznačně doporučují, aby se po vykoupání osprchovali.

Zhoršená jakost vody se zvýšeným výskytem sinic hygienici zaznamenali i na přírodním koupališti Nový rybník v Příbrami. Bohužel, vzhledem k přetrvávajícímu extrémně teplému a slunečnému počasí nelze rozhodně očekávat zlepšení.

Podle výsledků tak voda vhodná ke koupání bez jakýchkoli omezení je na Příbramsku na koupalištích v Březnici, Obecnici a koupališti Kymevo v Hrachově. Nicméně vzhledem k trvalým vysokým teplotám se i zde může voda začít rychle zhoršovat. Plánované odběry v příštím týdnu ověří další vývoj.

Vzhledem k předpovědi počasí doporučují hygienici návštěvníkům všech přírodních koupališť, sledovaných i nesledovaných, věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody. V případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, se doporučuje vždy osprchovat. Pokud se na hladině koncentruje fytoplankton ve větší míře, to znamená, že vytváří souvislý povlak – vodní květ, v takovém případě koupání pracovníci krajské hygienické stanice koupání nedoporučují. 

Výsledky odběru vody na koupalištích najdete ZDE.

Komentáře