Na opravu maleb vybraly Petrovice jen za Velikonoce okolo 30 tisíc korun

Objevené malby v kostele v Obděnicích.

PETROVICE – Zachránit historické malby v kostele Nanebevzetí Panny Marie v místní části Obděnice se rozhodlo vedení Petrovic a za tímto účelem vyhlásilo veřejnou sbírku.  Jedná se o románský emporový kostel, který je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

„Při instalaci nových záhlaví krovů při opravě střechy se objevily historické malby na zdech kostela a protože finance farnosti vyčerpala zmíněná oprava střechy, tak se rozhodlo, že provede jen obyčejná výmalba, což nám přišlo líto a rozhodli jsme se historie malby z restaurovat,“ říká petrovický starosta Petr Štěpánek. Podle jeho slov malby historické malby dají kostelu úplně jinou dimenzi.

Na posledním zasedání zastupitelstva se rozhodlo, že obec pomůže na obnovu maleb částkou až do výše 250 tisíc korun.  „Výši konečného příspěvku určí výsledek veřejné sbírky, kterou jsme vyhlásili a  zatím se velmi dobře plní. Například na Velikonoce jsme obcházeli obyvatel Branišovic a Hněvanic, kde se podařilo vybrat za jeden den přes třicet tisíc korun,“ pochvaluje si Štěpánek s tím, že přispívají nejen farníci z Petrovicka, ale obci se také podařilo získat dotaci z nadačního fondu Patronát Sedlčansko a další peníze poskytlo Arcibiskupství pražské, které je vlastníkem kostela.  Celkové náklady obnovení maleb se předpokládají ve výši 350 tisíc korun.

Komentáře