Mezi 43 zrušenými stavebními úřady má být 6 z Příbramska. Senátor Štěpánek je proti

Petr Štěpánek. Foto: archiv P. Štěpánka

ČR/PŘÍBRAMSKO – To, co se starostové snažili zrušit, se stane realitou. Dojde k rušení některých stavebních úřadů. Nevznikne sice jeden super stavební úřad, jak bylo původně v plánu, nicméně některé stavební úřady v menších obcích a městech zaniknou.

Na území Středočeského kraje se to týká konkrétně 43 obcí. Mezi nimi je 6 z Příbramska. O stavební úřad tak přijde Milín, Kamýk nad Vltavou, Jince, Petrovice u Sedlčan a města Březnice a Sedlec-Prčice. V současné době je v České republice podle dostupných statistik 615 stavebních úřadů a má dojít ke zrušení 244 z nich. Nová vláda sice před časem slíbila, že nebude likvidovat stavební úřady ve městech a v obcích, jak zamýšlel kabinet Andreje Babiše (ANO). Ovšem místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) navrhl, že navrhne zachování jen 371 stavebních úřadů na celém území republiky.

Starostové dotčených obcí z tohoto kroku ale nadšení nejsou a poukazují nejen na nutnost dojíždění obyvatel do jiného města, ale především na chybějící místní znalost úředníků, kteří se nově budou situací zabývat. Jedním z nich je i starosta Petrovic u Sedlčan a senátor za Příbramsko Petr Štěpánek (STAN). „Považuji to za zradu vzhledem k tomu, co tehdejší opozice a nynější vláda deklarovala v souvislosti s Babišovou snahou zavést jeden stavební superúřad. Stále platí to, co jsem říkal už v případě superúřadu, že úředníkům bude chybět místní znalost a de facto tato nová podoba jde naproti developerům a nikoli obyčejným lidem,“ míní Štěpánek.

Podle jeho slov se změně pokusí zabránit ještě Senát. „Nevzdáváme se, dál bojujeme za zachování stavebních úřadů a pokusíme se tento nápad zarazit v Senátu,“ dodal.

Komentáře