PŘÍBRAM – Letní měsíce plné dobrodružství, volného času a her jsou pro děti nejkrásnějším obdobím roku. Bohužel jsou ale zároveň obdobím, kdy každoročně dochází k velkému množství dětských úrazů. Stačí chvilka nepozornosti a následky mohou být vážné nebo i trvalé.
Mezi časté příčiny letních úrazů patří dopravní nehody a nebezpečné situace v domácnosti i v přírodě. Děti by měly vědět, že samostatně jezdit na kole po silnici smějí až od deseti let. Kolo musí být řádně vybavené a dítě by vždy mělo mít přilbu správně nasazenou a upevněnou. Na řídítka rozhodně nepatří žádné tašky či batohy, které mohou způsobit ztrátu rovnováhy.Ilustrační foto
„Stačí jedna vteřina nepozornosti a následky mohou být doživotní,“ upozorňuje Monika Schindlová, policejní komisařka prevence Policie ČR v Příbrami. Důležitá je podle ní také znalost pravidel silničního provozu a správné chování v dopravě – děti musí vědět, jak bezpečně přecházet vozovku a ve vozidle se vždy poutat.
V domácnosti platí zásady, které mohou předejít zbytečným nehodám: děti by si nikdy neměly samy brát léky, neměly by manipulovat s čisticími prostředky a rozhodně by se neměly dotýkat zásuvek mokrýma rukama. Pokud jsou samy doma, neměly by otevírat dveře cizím lidem.
Venku je důležité dbát zvýšené opatrnosti. Do neznámé vody se neskáče – pod hladinou se mohou skrývat kameny. Na loďce jezdíme vždy se záchrannou vestou. Za bouřky se neschováváme pod vysoké stromy, a nehladíme cizí zvířata. Děti by se také měly vyhýbat podezřelým nebo neznámým předmětům, jako jsou injekční stříkačky či stará munice.
„Děti by měly sbírat jen ty rostliny a plody, které dobře znají. V opačném případě jim hrozí otrava,“ dodává Schindlová. Stejně tak by sirky či zapalovače měly zůstat mimo jejich dosah.
Letní prázdniny by měly být časem radosti a zážitků. Pokud budou děti znát základní pravidla bezpečnosti a budou se jimi řídit, mohou si léto užít bez zbytečných úrazů.