Koncepce parkování vedení města, která žádnou koncepcí není

Původně mělo být parkoviště u hřbitova ve výhodné zelené zóně

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Názor jednoho z našich občanů na parkování v našem městě. V poslední době v našem městě rezonuje téma parkování a to zejména snahy vedení města Příbram o zpoplatnění některých míst a parkovišť. Přinášíme proto názor jednoho z našich občanů na parkování v našem městě, který nám přišel do redakce.

Je tomu jen pár dní, kdy vedení města oznámilo za jakých podmínek se bude parkovat na nově zpoplatněném parkovišti pod hřbitovem, kde byla vybudována závora. Velice úsměvné je jak si oficiální sdělení města odporuje a jak „zapadá“ do celkové koncepce města o kterém nás neustále představitelé vedení města přesvědčují.

„Vzhledem k tomu, že parkoviště u hřbitova těsně sousedí s velkým parkovištěm před nemocnicí, rozhodla se rada města sjednotit podmínky parkování na obou těchto parkovištích,“ to je citace starosty města Jindřicha Vařeky.

Dále se  ve tiskové zprávě města uvádí: „Nyní tedy na uvedených parkovištích motoristé zaplatí 10 korun za první hodinu stání, 20 korun za každou další hodinu nebo 50 korun za celodenní stání. V případě parkoviště u hřbitova budou mít občané možnost zakoupit si měsíční parkovné v hodnotě 300 korun.“

To si však rozporuje se starostovým prohlášením, že chtějí sjednotit podmínky na obou parkovištích, jak to tedy, že si parkovací kartu budete moci zakoupit jen na parkoviště pod hřbitovem? Původně byly parkoviště ve dvou rozdílných zónách. V modré a nově zpoplatněné mělo být v zelené zóně.

Parkoviště u nemocnice bylo v modré zóně

Modrá zóna je zpoplatněna částkou 15 Kč/h a je zde možnost koupit si rezidentní kartu. Parkovací automat je v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

V zelené zóně je poplatek 15 Kč/h, maximálně pak 30 Kč/den. V této zóně si můžete přímo v parkovacím automatu zakoupit za 120 korun měsíční parkovací kartu, která vám ovšem nezajišťuje parkovací místo. Parkovací automat je v provozu ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin.

Tak se ptám, proč vzniká další „pseudozóna“ a proč je finančně opět nevýhodná pro parkující? Celodení parkování 50 Kč, místo původně plánovaných (zelená zóna) 30 Kč, nebo měsíční karta 300 Kč místo (zelená zóna) 120 Kč. Podle mého názoru se čím dále tím více ukazuje, že vedení města nepostupuje podle své „super“ koncepce, ale jde jim jen o to z lidí a parkujících vyždímat co nejvíce peněz.

Pokud by městu šlo opravdu o regulaci, tak by obě parkoviště dalo do zelené zóny, nebo by první hodinu parkování dalo zdarma, tak jako je to v některých jiných městech, kde se ukazuje že to funguje.

Zdeněk z Příbrami

Komentáře