Hornické muzeum připravilo víkend nabitý akcemi

Prohlídky březohorského podzemí. Foto: archiv muzea

PŘÍBRAM – Hornické muzeum Příbram připravilo na nadcházející víkend v několika svých pobočkách zajímavý kulturní program. V jeho rámci se návštěvníci podívají jak do podzemí, uvidí hornické pohádky, mohou navštívit koncert, nebo si připomenout tradiční posvícení.  

Nejvíce akcí muzeum připravilo ve svých expozicích na Březových Horách. Na pátek a sobotu 14. 10 – 15. 10. Připravili pracovníci muzea zajímavý program pro děti i dospělé v areálu dolu Anna, kde  se budou konat prohlídky Prokopské štoly doprovázené pohádkami a vyprávěním havířů. „Do tajuplně osvětleného podzemí se návštěvníci dovezou důlním vláčkem. Páteční program je určen pro školy, sobotní pro širokou veřejnost,“ zve návštěvníky ředitel muzea Josef Velfl s tím, že vzhledem k omezené kapacitě je nutná předchozí rezervace na telefonním čísle 318 630 149. Akce se s ohledem na bezpečnostní předpisy nemohou zúčastnit děti mladší 3 let. Vstupné 60 Kč.

Foto: archiv muzea

Návštěvu této akce můžete spojit s archeologickými dílnami. Ty se konají v sobotu 15. 10., kdy se Hornické muzeum Příbram poprvé připojí k oslavě Mezinárodního dne archeologie, který se koná vždy třetí sobotu v říjnu po celém světě. „Přijďte i vy s námi oslavit tento den do kulturně vzdělávacího centra v areálu dolu Anna, staňte se na chvíli archeologem a okuste radosti i strasti této atraktivní vědy. Vyzkoušíte si dokumentaci nálezů, lepení artefaktů, dozvíte se něco o detektoringu a čeká vás třeba i poznávací kvíz artefaktů nebo „archeoomalovánky“,“ přiblížila náplň akce tiksová mluvčí muzea Stanislava Moravcová.  Vstupné je 10 Kč. Program probíhá od 10 do 17 hodin.

V neděli pak ožije posvícením pobočka muzea skanzen ve Vysokém Chlumci. Tam se totiž vždy třetí říjnovou neděli tradičně konalo posvícení. Hospodyně měly plné ruce práce s vařením a pečením, hospodáři zase připravovali statek na zimu. Všichni museli ještě přiložit ruku k dílu, než nastal zimní čas dlouhých večerů, při kterém se sousedi scházeli na kus řeči, přástky či draní peří.

Na skanzenu si můžete vyzkoušet výrobu polévkových nudlí, bez kterých se žádné posvícenská polévka neobešla, krouhání hlávek zelí i draní peří. Budou se také péct koláče, příst ovčí vlna na kolovrátku a v provozu bude i mlýn a pila. Areál skanzenu bude přístupný od 10 do 17 hodin. Vstupné je 50 – 100 Kč.  

Na nedělní večer 16. 10. je pak v šachetní budově dolu Vojtěch připravený koncert sborů Arytmie Praha a Gambale. Začíná v 18 hodin a prostředí nádherné průmyslové architektury zdejší národní kulturní památky slibuje nevšední kulturní zážitek. Vstupné je 40 Kč.

Komentáře