Filipojakubská noc očima středočeských záchranářů

Ilustrační foto.

STŘEDNÍ ČECHY – Jednou z nejtěžších směn v roce je pro záchranáře a operátory tísňové linky 155 filipojakubská noc. Ve stejný čas, kdy někteří věří na kouzla a čáry a snaží se magickou silou této noci dobít na celý další rok svůj kouzelný amulet, mnohem větší skupina obyvatel věří v nemagickou sílu alkoholických nápojů a jiných substancí, které ovlivňují stav mysli.

Letos byly vzhledem k epidemiologické situaci a vládním nařízením jindy frenetické oslavy o poznání skromnější. I tak bychom mezi ošetřenými pacienty našli ty, kteří tzv. přebrali či zakusili sílu filipojakubského ohně na vlastní kůži.

Oheň o filipojakubské noci má dle lidových tradic zajišťovat ochranu a prosperitu. Plameny ale už asi nejsou, co bývaly, a záchranáři tak vyjeli na pomoc třem osobám, které se popálily. Ošetřili také šest osob, které utrpěly různá poranění při napadení. Není překvapením, že k většině z těchto případů došlo za přispění alkoholu. Posádky vyjely i k dvaceti třem osobám, u kterých byl primárním důvodem výjezdu sanitního vozu alkohol. Alkoholické lektvary nepili jen dospělí, a tak byla poskytnuta nezbytná péče i třem nezletilcům.

Jen pár minut po 20. hodině vyjela jesenická posádka rychlé zdravotnické pomoci k popálenému batoleti na Praze-západ. Malá holčička spadla do ohniště a popálila si ruce, záchranáři ji ošetřili popáleniny I. a II. stupně zhruba na 2 % povrchu těla. Po nezbytné péči byla pozemní cestou přepravena do vinohradské nemocnice.

V benešovském okrese před 21. hodinou vyjely posádky k vlašimskému nádraží, kde ležel na zemi mladík pod silným vlivem alkoholu. Po jeho zajištění byl transportován do benešovské nemocnice na dětské oddělení, kde se pod dohledem našich kolegů ze svého stavu vyspí.

Dramaticky vyzněl hovor na tísňovou linku 155, kdy volající před 21. hodinou informoval operátorku o kamarádovi v bezvědomí. Ten však při příjezdu posádek notně podnapilý ležel na zemi a se svými kamarády se kvůli něčemu statečně pral. S dopomocí byl schopen dojít do sanitního vozu, kde byl záchranáři vyšetřen. Muž nebyl zraněn, jeho stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení, a tak byl poučen a ponechán ve společnosti svých přátel.

Kladenská posádka vyjela po 21. hodině na žádost policie k podnapilé ženě, která se vůči svému okolí chovala velmi agresivně. Své chování nezměnila ani v přítomnosti záchranářů, které napadala (nejen verbálně) s takovým zápalem, že ji nebylo možno ani řádně ošetřit. Za asistence policistů byla přepravena do kladenské nemocnice.

Prvním napadeným, který potřeboval péči záchranářů, byl muž na Rakovnicku. Ten byl dle všeho napaden vlastními syny (druhá verze příběhu byla o pádu muže obličejem na zem) a dle volajícího měl skončit na nějaký čas v bezvědomí. Při příjezdu posádek byl pacient při vědomí, komunikoval a přiznal záchranářům konzumaci zhruba 12 piv a 2 „zelených“ a trval na tom, že byl napaden. Posádky mu poskytly nezbytnou péči a přepravily ho do rakovnické nemocnice. Událost šetří Policie ČR.

Na Kutnohorsku před 21:30 hod. ošetřili záchranáři muže, který kvůli svému stavu intoxikace alkoholem nezvládl cestu přes mostek rybníka a spadl do něj. Byl sice schopen dostat se z vody sám, ale pádem si způsobil zlomeninu horní končetiny a klíční kosti a řeznou ránu na dolní končetině. Podchlazeného a zraněného muže záchranáři ošetřili, zajistili jeho tepelný komfort, podali nezbytné léky a pacienta předali kolegům kolínské nemocnice.

Operační středisko vyslalo po 22. hodině hostivickou posádku rychlé zdravotnické pomoci k cyklistovi, který spadl z kola na Praze-západ. Kvalita jeho jízdy byla dle všeho značně ovlivněna alkoholem, který mu v tu dobu koloval krevním řečištěm. Při pádu si muž způsobil poranění hlavy, které mu bylo ošetřeno. Poté byl přepraven do kladenské nemocnice.

Na Praze-východ vzala mladá žena křepčení okolo filipojakubského ohně natolik vážně, že spadla hýžděmi do ohně, čímž si na tomto choulostivém místě vysloužila bolestivé popáleniny II. stupně. Záchranáři ji po ošetření transportovali do vinohradské nemocnice.

Petra Effenbergerová,

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Komentáře